İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » 2022 Yılı Değerlendirmesi

2022 Yılı Değerlendirmesi

Herkese selamlar. Bu yazıyı yazarken oldukça heyecanlıyım çünkü bu benim ilk yıllık değerlendirmem olacak. Mayıs ayında kendime bir günlük niyetiyle yazmaya başladığım bloğumu ilk aylarda aylık 50-60 kişi ziyaret ediyorken Aralık ayında 5.000’e yakın kişi ziyaret etmiş. Aynı şekilde Twitter’da kendi kendime yazıp çizerken takipçim 6.000’i geçti. Son olarak Aralık içerisinde açmış olduğum Youtube kanalı 2 haftada 400’ü geçik aboneye ulaştı. Söylediklerime karşı olan ilginiz için hepinize çok teşekkür ederim.

Şimdi yıllık değerlendirmeme geçmeden önce sizlere blogda yazmaya başladığım Nisan ayından önceki hayatımdan biraz bahsedeceğim. 2020 Eylül ayında atamam gerçekleşti ve öğretmenliğe başladım. Onun öncesinde ise çok zor zamanlardan geçtim. Normalde covid öncesinde dükkanımızda garsonluk yaparak aldığım yevmiyeleri biriktirip altın ve borsada şimdiki kadar bilinçli olmadan da olsa değerlendiriyordum. Ancak covid döneminde eldeki bütün para gitti tabi dükkan kapalı olunca. Ailemizin işyeri covid nedeniyle kapalı kaldı, ardından babam kansere yakalandı derken hem maddi hem de manevi tam bir çöküş dönemiydi. Eylül’de İstanbul’a geldiğimde 5-6 bin lira kadar para vardı. İlk yaptığım iş düzenli excel tablosu tutmak oldu. Bu sayede 2020 Eylül’den beri cebime hangi gün ne girmiş ne çıkmış hepsi kayıt altında. Her zaman tutumlu bir insan olsam da bu tablolar bana tasarruf konusunda ekstra katkı sağladı. Sizlere de kesinlikle bir gelir-gider tablosu tutmanızı tavsiye ederim. Bunun üstüne yüksek birikimlerim, o dönem tesadüfi kriptodan(ne aptalmışım ama😂) elde ettiğim kazançlar derken 4 ay sonunda hesabımda 35.000 lira civarında para olmuştu.

Yıllara Göre Toplam Varlık Tutarı (TL Bazında)

Yıllara Göre Toplam Varlık Tutarı (Dolar Bazında)

2021 yılı benim için ilk 6 ayı ne kadar iğrençse ikinci 6 ayı bir o kadar güzel olan çok değişik bir yıl oldu. Sene başında kripto borsalarında kazandığımdan çok daha fazlasını kaybetmiştim. Bu benim için harika bir ders oldu. Artık o olaya pahalıya alınmış bir özel ders olarak bakıyorum. Borsaya olan ilgim tekrar artarak devam etti. Paramı hem yatırım fonlarında değerlendiriyor hem de ufak ufak paralarla her ay düzenli hisse alıyordum. Artık az buçuk piyasalar hakkında fikir sahibi olabilmiştim. Kurun usul usul yükseldiği Eylül-Ekim aylarında araba piyasasının hareketlenmeye başladığını görerek araba almaya karar verdim. 2021 sonuna geldiğimde elimde yatırım aracı olarak hiçbir şey kalmamış olsa da 190.000 değerinde bir aracım vardı. Sene başında 35.000 lira olan varlığımı bir yılda TL bazında %443, dolar bazında %202 artırmıştım. Tabi bu artışta başrol ilk sermayemin küçük oluşu ve yıl içinde yaptığım eklemelerin yüzdesel ağırlığının çok oluşuydu. Ancak yine de %36 enflasyonun olduğu bir yılda(TÜİK öyle dese de %50’ydi) varlığımı bu kadar artırabilmek beni oldukça motive etmişti.

Şimdi 2022 yılından bahsedelim…

2022 yılına girerken yukarıdaki paragrafta bahsettiğim gibi elimde sadece 190.000 lira değerinde aracım vardı. O aracı da iyi bir fiyattan elden çıkardıktan sonra Şubat ayında oldukça uygun fiyata bir ev buldum. 380.000 liraya 1+1, net 75m2(çok genişti) ve sadece kendine ait 50m2 deniz manzaralı terasa sahip çok iyi bir ev bulmuştum. O dönemde bile o evin ederi 450.000 liraydı. Şu an ise 1 milyon lira değerinde😢 Her şey için anlaşmıştım ve ertesi gün bankaya gidecektim. Ancak ne yazık ki annemin sağlık problemleri nedeniyle araba ihtiyacımız daha baskın hale geldi ve evi almaktan vazgeçtim. Evet maddi olarak çok büyük bir fırsatı kaçırmış oldum ancak hayatta her şeyi maddi değerler ile ölçemeyiz. Ardından sene başından itibaren borsada biriktirdiğim parayı da eski aracın satışından gelen paranın üstüne koyarak şu an kullandığım aracı 238.000 liraya aldım. Aracımın değeri bu süreçte 350.000 liraya ulaştı. Son 6 aydır nominal değeri yerinde sayıyor(yani reel olarak değer kaybediyor). Ancak araçtan yana maddi anlamda bir beklentim yok zaten. Her geçen yıl değerinin düşeceğinin farkındayım.

Arabayı aldıktan sonra ilk 2 ay herhangi bir birikim yapamadım çünkü sigortası, kaskosu derken boynumu bükmüştü😅 Sonunda “yetti gari” diyerek bir daha ne ev ne araba almak için asla bozmayacağım uzun vadeli yatırım yolculuğuma başladım. Tasarruflarım ve yaptığım yatırımlar sayesinde yıl içinde aracımın haricinde 128.448 lira biriktirdim. Bunu her ay 5.000 lira araç kredisi ödeyerek yapmış olmam da ayrı bir mucize bana göre🔮

Bu yıl benim için her açıdan oldukça güzel bir yıl oldu;

 • Bu yıl varlığım TL bazında 190.000 liradan 478.448 liraya yükseldi. (%152 artış)
 • Bu yıl varlığım dolar bazında 14.232 dolardan 25.572 dolara yükseldi. (%80 artış)
 • Bu yıl yüksek lisansa başladım ve 2 hafta sonra ikinci dönemim bitiyor. Eğer yarıda bırakmazsam seneye bu zamanlar yüksek lisans diplomamı alacağım.
 • Kız arkadaşımla ilişkimizde 4 yılı geride bıraktık, Ekim itibariyle 5. yılımıza girdik. Evlilik yaklaşıyor💍
 • Meb’de yönetici oldum. Önümüzdeki yıl için çok daha güzel beklentilerim var kariyerimle ilgili.

Yeni yıl hedeflerim ve dileklerim ise;

 • Elbette en önemli dileğim sağlık ve huzurlu bir yıl olması.
 • Meb’de önümüzdeki yıl için planladığım şeyleri gerçekleştirmek.
 • Youtube kanalımı büyütüp min. 10.000 aboneye ulaşabilmek.
 • Kız arkadaşımla huzur dolu bir ilişki.
 • Sporu aksatmadan geçen bir yıl olması.
 • Enflasyonun düşmesi ve halkın alım gücünün yükselmesi/düşmesinin durması.
 • Toplam varlığımda dolar bazında net %10’luk bir artış.

Benim hikayem bu yıl böyleydi. Umarım hepinizin 2022 yılı güzel geçmiştir. Herkese iyi seneler diliyorum!

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
HAKİM

2023 de en az 2022 kadar güzel geçsin inşallah. Sağlık, huzur, başarı, para bizimle ve ailemizle olsun.

2
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x