İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Haziran 2022 – PORTFÖY PERFORMANSI

Haziran 2022 – PORTFÖY PERFORMANSI

    Bütün fakir dostlarıma merhaba. Öğretmen olarak bir eğitim-öğretim yılını daha bitirdim. Şimdi 2 aylık yaz tatilim başladı ve bu tatili elimden geldiğince verimli geçirmek istiyorum. 1.5 ay önce ağırlık çalışırken boyun fıtığım çıktı ve bu yüzden spora 2 ay ara vermem gerekti. Yediğime nispeten dikkat etsem de vücut küçülmeye başladıkça moralim bozuluyor. Önümüzdeki hafta spora ufak ağırlıklarla tekrar başlıyorum. Ayrıca bu yaz bol bol kitap okuyacağım. Okumayı planladığım kitaplar;

  1. Zengin Baba Yoksul Baba
  2. Babil’in En Zengin Adamı 
  3. Hatıratlarla Karşılaştırmalı Nutuk 

İlk iki kitabı okuduktan sonra not aldığım kısımları sizlerle sitemde paylaşacağım ve Twitter’dan da haber edeceğim. Üçüncü kitap ise 1300 sayfalık sindire sindire okumam gereken bir kitap. Onu tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının okuması gerekir. Emekli olana kadar her yıl 8. sınıftaki İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine girdiğim öğrencilerime bu kitabı okumayı zorunlu tutup, yazılı yapacağım. Sizlerin de okumasını dilerim.

 

    Borsamızda ise kıpkırmızı bir ayı geride bıraktık. Yolumuz uzun, yeşiller gibi kırmızılar da sevdaya dahil… Bu yüzden enseyi karartmaya gerek yok. Bu ay 7 Haziran’da elime geçen bir miktar parayla toplu alım yaptım. Şansıma benim alımımdan sonra da her şey düşüşe geçti. Aslında parçalı alım yapmam gerektiğini ben de biliyorum ama o para ile toplu alım yapmasaydım para farklı şeylere harcanacaktı bu yüzden bu ay toplam 32.500₺ alım yapmış oldum ve hisse portföyümün toplam maliyeti 40.000₺ oldu. Portföyümdeki EREGL bu ay %-20,64, FROTO %-13,76, VESBE ise %-6,82 performans sergiledi. Bu da hisse portföyümde aylık TL bazında %-15,56, dolar bazında ise %-15,75 kayıp vermeme neden oldu. Araç piyasası halen çok hızlı artmaya devam ediyor. Aracım 4 ayda dolar bazında %16 değer kazandı. Tekrar araba al-sat piyasasına dönmeye arada özensem de artık kafam biraz daha rahat etsin istiyorum. O yüzden en azından bir yıl daha aracımı kullanacağım. Yoksa bu yıl sadece araç alım-satım işlerinden 90.000₺ paramı, 230.000₺ seviyesine getirdim. 

   Dediğim gibi yolumuz çok ama çok uzun. Öyle ilk düşüşte ağlayacak ve küseceksek yatırım yapmamızın bir anlamı yok. Şu an bütün hisselerim adeta birer tohum halinde ve yeni yeni toprağa döküyorum. Yıllar boyu süreceğim, su vereceğim, gübreleyeceğim önce fidan haline gelecekler daha sonra da ağaç olacaklar ve meyvelerini yemeye başlayacağım.
2022 Haziran Ayı Sonu Genel Portföy
    Bu arada artık hedefler ve ay sonu performans makalelerim konusunda bir güncelleme yapmam gerekiyor. Artık sadece USD bazında portföyüme bakacağım. Çünkü TL’nin değeri o kadar hızla eriyor ki TL ile değerlendirme yapamıyor insan. Benim uzun vadeli hedefim 300.000$ değerinde mal varlığına sahip olmak + aylık 2.000$ gelir elde edebilmek. Ama bu gerçekten upuzun vadeli bir hedef. Tahminen eğer hayatımda büyük aksilikler yaşamazsam 20 senede bu hedefime anca ulaşabilirim. Bu yüzden hedeflerimi aşama aşama olarak belirliyorum:
    Şu an uzun vadeli hedefimin %6,64’ünü gerçekleştirmiş durumdayım.(Güncelleme 29 Ağustos 2022: Yukarıdaki tabloya yanlış veri girmişim aslında 22.410$ ile hedefin %7,46’sını gerçekleştirmiştim.) Bu arada bu dolar bazlı hedeflerimi de her yılın sonunda ABD yıllık enflasyon verisine göre güncelleyeceğim. Örneğin son 1 yılda dolar enflasyonu %8 civarında. Yani şu an 300.000$ hedefimle alabildiğim şeyleri geçen yıl 278.000$ ile alabiliyordum. Bu yüzden Aralık ayı sonunda senelik enflasyon verisine göre dolar bazlı hedefimi tekrar güncelleyeceğim.
    4 Temmuz’da VESBE’den alacağım 511₺ temettü ödemesi ile hisse senedi portföyümün ilk temettüsünü almış olacağım. Sonra da gözüm Kasım ayı için Ford’un ikinci temettü dağıtımı duyurusunda olacak.
    Bu arada ben yıllar boyu sitemde ve Twitter’da kendi kendime yazıp çizerim diye düşünmüş olsam da birilerinin ilgisinin olduğunu görmek de beni mutlu ediyor. Bu ay hem blogum hem de Twitter’ım 4 kat fazla görüntülenme almış. Keşke portföy de böyle katlanarak gitse 😜Hepimize sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı/Haziran ayını telafi edecek bir Temmuz ayı diliyorum.
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
okay

Selamlar Hocam takibe aldım sizleri bende 2022 Ekim ayından beri yatırım yapıyorum umarım hedelerimize en kısa sürede ulaşırız.

Zengin Muallim

Merhabalar. Teşekkür ederim. Sabırlı olduğumuz sürece başaracağımızdan eminim 🙂

Temettüzade

Kırmızılar da sevdaya dahil, bu lafı beğendim, bir yerlerde kullanacağım. 😇

3
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x