İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Ağustos 2022 – Portföy Performansı

Ağustos 2022 – Portföy Performansı

Herkese selamlar, benim için çok çok uzun bir Ağustos ayını geride bıraktım. Bu yazı itibariyle finansal özgürlük yolcuğumda 127. günüme girdim ve 4 ayı geride bıraktım. Aracımla ufak bir kaza yaşadım ve aracımı tam da satacakken müşteri kaybetmeme sebep oldu. Hem de aracın değer kaybına yol açtı. Yine de hem cana bir şey gelmediği için hem de araçta çok ciddi bir hasar meydana getirmediği için çok kafama takmıyorum. Bunun dışında sevgilimle Çanakkale, Foça, Sığacık, Manisa gibi bir çok yeri gezdik. Sporumu hiç aksatmadan yaptım ve tatilin sonuna geldim. Okul sezonu başlıyor, haftaya görev yerime yani İstanbul’a gidiyorum 😅

Ağustos ayında Bist100 bankacılık sektörü önderliğinde %22,33 oranında büyük bir artış, dolar kuru %1,62 artış, benim toplam varlığım ise %0,79 artış gösterdi. Ancak benim varlığımın artışı doların artışını geçemediği için bu ay dolar bazlı düşüş yaşadım. Ayrıntıyı buradan görüntüleyebilirsiniz. Bu ay borsanın özellikle banka sektörünün önderliğinde yükselişiyle birlikte hisse senedi portföyümde güzel bir ay geçirdim. Arabam ise araç piyasasının durulmasıyla beraber uzun süre sonra dolar bazında değer kaybına uğradı. Bu da mal varlığımın toplamda dolar bazında erimesine neden oldu. Son durumda finansal özgürlüğüme ulaşma oranım %7,21 oldu.

Ağustos 2022 – Varlık son durum
Ağustos 2022 – Hedefler son durum

Eylül ayı içinde aracı satmayı planlıyorum. Sattığımda kabaca hesabıma göre elimde 19.000 dolar olacak ve bu parayla 2045 vadeli eurobond alıp ortalama senelik 1.800$(aldığım zamanki faiz oranına göre değişecek) pasif gelir elde etmeyi planlıyorum. 6 ayda bir gelen kupon ödemelerini de o dönemin CDS primine göre hisse senetleri veya eurobondlarına eklemeyi düşünüyorum. Eğer seçim dönemi ÖTV indirimi olursa araç alacağım. Olmazsa önümüzdeki 2 yıl araç almayı düşünmüyorum. 2 yıl sonra borçlarımın neredeyse tamamı bitmiş olacağı için o zaman bir araba alabilirim.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x