İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Ağustos 2023 – Aylık Rapor

Ağustos 2023 – Aylık Rapor

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
NOT 2: Eğer video ve sayfadaki görseller gözükmüyorsa lütfen sayfayı yenileyin
.

Finansal özgürlük yolculuğumun 494. gününden herkese merhaba. Bu ayla birlikte 16. ayımızı geride bıraktık👍


Bölüm1: Bende ne var ne yok?

Yaz tatilim bittiği için çok mutsuz olduğum bir zaman dilimindeyim. Yanlış anlaşılma olmasın çalışmaya başlayacağım diye mutsuz değilim aksine o anlamda çok mutluyum. Beni mutsuz eden şey İstanbul gibi sevmediğim bir şehre, İzmir ve Manisa’daki sevdiklerimi bırakarak dönecek olmam. 2024 yazında da bu durumu yaşayacağım ve sonrasında inşallah Elifle evlenmiş olacağımız için artık yaz tatillerinde böyle buruk vedalaşmalar yaşanmayacak.

Önce şöyle bir yaz tatilimi gözümün önünden geçirecek olursam gayet verimli geçtiğini söyleyebilirim. 4-5 kez denize, 4 farklı konsere, 1 kez sinemaya, ayrıca aşık olduğum şehir Çanakkale’ye gittiğim çok güzel bir yaz tatilini geride bıraktım. Bu videoyla birlikte tam 38 video+canlı yayın yapmış oldum. Bu da 76 günlük süreçte ortalama olarak iki günde bir içerik ürettiğim anlamına geliyor. Tatil boyunca kanalım yaklaşık %50 büyüdü ve 5.300 aboneden, 8.500’e yükseldi. Twitter hesabım da yaklaşık 7.000 yeni takipçiyle %50 büyüdü ve 23.800 kişiye ulaştı. Tatil boyunca 7-8 takipçimle de yüz yüze görüştüm. Sosyal medyada bu tarz bir beklentisi olmadan yazmaya başlayan biri olarak bu sürecin geldiği hal beni biraz heyecanlandırıyor. Her gün onlarca insana yatırım konusunda yardımcı olmaya çalışıyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Ayrıca sosyal medyadan kendime ek gelir yaratmış olmam da hedeflerime daha kısa sürede ulaşmamı sağlayacaktır.

Biraz da kendimi eleştirecek olursam yaz tatili başlamadan hem yediklerime dikkat ediyordum hem de yürüyüşü artırmıştım ve 1,5 ayda 3 kilo kadar vermiştim. 82 kilo civarına gelince kendimi daha mutlu hissediyorum hatta hedefim bu sefer 78 kilo olmaktı ancak tatilde hem yürüyüşleri azalttım hem de yemeğe çok fazla dikkat etmedim ve verdiğim 3 kiloyu geri aldım😂 Kilolu biri değilim ama 2022 Kasım’a kadar düzenli spor yapan ve giydiği kıyafetler üstüne oturan fit biriydim. Boyun fıtığımdan ötürü spora ara verdiğimden beri eski güzel fiziğim olmadığı için kendimi mutsuz hissediyorum. Yaklaşık 7 kilo almışım 2022 Kasım’dan bu yana😢 Bayağı göbeğim falan var artık yav. Diğer eleştireceğim nokta da kitap okumaya çok zaman ayırmadım. Mesela bu ay Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabını bitirecektim ama bitirmedim. İstanbul’a döndüğümde bu iki konuya gerçekten dikkat edeceğim.


Bölüm 2: Ekonomik gelişmeler

Bu ay Merkez Bankası tam anlamıyla “patron çıldırdı” mottosuyla harika bir faiz artırımı yaptı ve politika faizini %17,5’tan %25’e yükseltti. Aslında resmi enflasyonun bile %48 olduğu yerde(gerçek enflasyon %80’lerde) %25 politika faizi yeterli değil ama bu kararı harika yapan şey herkesin faizin %19-20 arasında bir noktaya getirileceğini düşündüğü ve faize karşı olup ekonomi bilimine ters düşünen bir cumhurbaşkanının olduğu ortamda bu kararın alınmış olması. Zaten CDS tarafı da bu karara olumlu bir tepki verdi ve karar öncesi 420 küsürlerde olan 5 yıllık CDS puanımız Ağustos ayını 366bp ile tamamladı. Artık eurobondlarda %8,5 faizi bile çok zor buluyoruz. Bu ülkenin daha düşük faizle borçlanması ve ülkeye yabancı yatırımcıyı çekecek olması sebebiyle oldukça olumlu bir durum. Umarım Eylül ayında da devamı gelir.

Dolar kuru da bu faiz kararının ardından sert bir düşüş yaşasa da sonrasında düşüşün önemli kısmını telafi etti. Karar öncesi 27,22 olan dolar/tl kuru kararın açıklanmasıyla birlikte 25,21 seviyelerine kadar düşmüş olsa da Ağustos ayını 26,69 ile kapattı.

Aylık performanslara bakacak olursak;

Tüm veriler TL bazlıdır.

Borsa İstanbul’un geçen aya göre yükseliş hızının azaldığı ancak dolar, gram altın ve Nasdaq’ın TL bazlı düşüşte olduğu bir ayı geride bıraktık. BİST100 endeksi böylece Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında toplamda %62 yükseldi ve yatırımcılarına çok ciddi bir getiri sağladı.


Bölüm 3: Portföy Performansı

Bu ay yatırımlarımdan herhangi bir pasif gelirim olmadı. BİST portföyümü aktif yönettiğim için açıkçası önceden hangi ay temettü gelir gelmez hesabı yapamıyorum. Çünkü önümüzdeki ay temettü alacağım dediğim hisseyi temettü tarihinden önce hedef fiyatıma geldiği için elimden çıkarmış olabiliyorum.

Şimdi yatırım portföyümün aylık performansına bakalım:

Ağustos 2023 – Yatırım Portföyü Performansı

Aktif portföy yönetimine geçtiğimden beri Borsa İstanbul’da gerçekten çılgın atıyorum. Az önce üç aylık süreçte BİST100’ün %62 yükseldiğini söylemiştim. Aynı dönemde benim portföyüm ise %122 artarak endeksi ikiye katladı. Büyük bir gururla söylüyorum ki trend yardımıyla enerji, banka hisseleri taşımadan, tavanı bozunca halka arz hissesini alma gibi komik şeyler yapmadan sadece kendi analizimle aldığım hisselerle bunu başardım. Ralli döneminde pozisyonlarımı kademeli olarak nakite taşımanın faydasını özellikle bu ay çok hissettim. Bu ay endeks çok oynaktı ve 270-280-290-300 dolar arasında çok gidip geldi. Benim de her kademede nakit ve pozisyon oranım değişti. Bununla ilgili topluluk kısmında katıl üyelerine paylaşım yapmıştım zaten. Bu ay portföyümden toplamda 22.129₺ nakit çektim ve güncel olarak BİST’te %80 pozisyondayım. Bu arada bundan sonra her ay sevgili finansal özgürün paylaştığı CAGR exceli sayesinde BİST’teki ortalama yıllık TL ve dolar bazlı getirilerimi sizlerle paylaşacağım.

Ortalama yıllık bileşik getiri tablosu

Bu tabloyu şu an için çok ciddiye almıyorum. Sebebi de seneler geçtikçe stabil hale gelecek olması. Mesela şu linkte göreceğiniz üzere sevgili finansal özgür neredeyse 6 yılı tamamladığı için benimki kadar oynak olmuyor ortalama yıllık getirileri. Benim ilk aylarımda zararda olduğum için 6. aya kadar yıllık getiride pozitif bir oran yok. Ekim-Kasım-Aralık aylarında inanılmaz bir ralli yaşadığımız için ve portföyüm çok kısa sürede %100 civarında büyüdüğü için yine aynı şekilde ortalama yıllık getirim orada da fazlasıyla süslü görünüyor. Seçim döneminden bu yana yine bir ralli yaşadığımız için ve ben 3 ayda yaklaşık %122 yaptığım için oranım yine çok hızlı bir şekilde büyüdü. Bu yüzden dediğim gibi her geçen ay biraz daha sağlıklı bir veri sağlayacaktır bana. 16 aylık sürede BİST100 endeksi dolar bazlı %82 büyümüş mesela. Her zaman 16 ayda %82 gitmez. Belki ilerleyen 16 ayda %30 ekside olacağız😅 Ama uzun vadede bir standart oluşur. Benim hedefim zaten senelik %13 dolar bazlı getiriye sahip olmak. Sebebi de %3 dolar enflasyonunu düşünce bana senelik net %10 kalmasını istemem. Senelik %10 büyümek sizi 7 yılda 2 kat, 14 yılda 4 kat, 28 yılda 16 kat daha büyük yapar. Emeklilik yaşım 63’e geldiğimde yani 35 yıl sonrasında 32 kat daha büyük portföye sahip olabilirim. Güncel yatırım portföyümün 11.000 dolar civarında olduğunu düşününce, bu oranı yakalayabilirsem 35 yıl boyunca hiç ekleme yapmasam dahi 352.000 dolara ulaşacağımı, eklemelerimle birlikte milyon doları çok çok rahat göreceğimi söylemek abes olmayacaktır. Bu yüzden size hep eurobondlardaki %8’lik büyümeleri küçümsemeyin diyorum😉(göz kırpmayı da herhalde liseden beri ilk kez kullanıyorum, ne kadar itici ya)

Bu ay portföyümün bir diğer yıldızı da halka arzlar oldu. 4 hesapla giriyorum halka arzlara ve dün akşam(31 Ağustos) paylaştığım tweetteki gibi ne yazık ki bu ay halka arzlar tavan serilerine abartarak devam etti. Para kazandığım için mutluyum ancak bu durum piyasalara zarar veriyor. Öyle ölümüne halka arz hisselerini portföyümde tutmuyorum. Tavan bozunca satıp çorba paramı alıyorum. Bu ay anormal tavan serisi sayesinde 15.800 lira kâr etmişim ve neredeyse bir maaş kadar katkı sağlamış bana😄

Bu ay altın ve ABD tarafının bana katkısı olmadı. BİST ve halka arzlardaki aylık büyüme sayesinde yatırım portföyüm bir önceki aya göre TL bazlı %16,37 ve dolar bazlı %17,55‘lik büyüme sağladı ve 10.883 dolar ile tarihsel zirvesini gördü. Uzun zamandır cebimden ekleme yapmıyorum ama bu yaz tatilinde ralli yaşamamız ve benim de bu fırsatı iyi değerlendirmem ile yaz tatili boyunca portföyüm çok hızlı büyüdü. Aşağıya yatırım portföyümün tarihsel gelişiminin grafiğini koyuyorum👇

Ağustos 2023 – BİST Portföy Dağılımı

Bu ay 2. çeyrek bilançolarının tamamını aldık. Ay içerisinde hedef fiyatıma geldiği için AEFES, AKSA, MAVI, ENKAI, SELEC, BRSAN ve OSMEN hisselerini elimden çıkardım. İçlerinden özellikle ikisine vurgu yapmak istiyorum. Birincisi BRSAN. Borusan’ı portföye eklediğimde bazıları “ya üç ayda %158 yükselmiş hisseyi neden alıyorsun çok şişmiş değil mi?” dedi. Ancak hissenin çarpanları halen çok makuldü ve güzel bir bilanço bekliyordum. Gerçekten de her şey beklediğim gibi oldu ve 2 Ağustos’ta 308 liradan portföye eklediğim hisseyi 24 Ağustos’ta 572 liradan sattım. Bu arada ben sattıktan sonra bir haftada %50 daha gitti ve an itibariyle(1 Eylül saat 10:10) 807 lira oldu ancak sattıktan sonra yükselmeye devam ettiği için asla pişmanlık duymuyorum. Çünkü bir analiz yaptım, hedef belirledim, hedefime geldi ve sattım. Şu ana kadar hedefime gelip de sattığım çoğu hissede satıştan sonra yükseliş ivmesi azaldı veya bazıları düştü. Demek ki kendime göre kurduğum stratejim bir işe yarıyor. O zaman ben sattıktan sonra yükseldiyse buna üzülmemin bir anlamı yok. Sonuçta zararla bir pozisyon kapatmadım. İnşallah benden alanlar daha çok kazanır.

Bir diğer değineceğim hisse ise OSMEN olacak. OSMEN’i 26 Nisan’da 65,36 liradan portföyüme eklemiştim. O zamanlar hatırlarsanız ilk defa orta vadeli yatırım yapmaya başlamış ve uzun vadeli portföyüme birkaç orta vade elimde tutacağım değerleme yaptığım hisseyi eklemiştim. Uzun vade portföyümde de elimde İSMEN vardı ve ikisi de aracı kurum olduğu için ben değerleme yaparak İSMEN’e göre OSMEN’in daha cazip olduğunu görmüştüm. Allah var ikisi de çok çok güzel gitti hatta benim değerlememe göre İSMEN hak ettiği değerin üstüne bile geldi. OSMEN daha iyi bir bilanço açıklamasına rağmen İSMEN kadar büyük bir kağıt olmadığı için beklenen tepkiyi veremedi ama son 1 haftadır inanılmaz yükseldi. 29 Mayıs’ta İSMEN ile OSMEN arasında tercih yapıp OSMEN ile yoluma devam ettiğim günden satış gününe kadar olan süreçte iki hissenin hareketi aşağıdaki grafikteki gibi oldu. İkisi de çok güzel büyüdü ama OSMEN bir tık daha çok büyüdü. Halen de OSMEN’in daha cazip olduğunu düşünüyorum bu arada ama benim hedef fiyatıma geldiği için 29 Ağustos’ta 243,34’ten vedalaştım.

29 Mayıs – 29 Ağustos 2023 arası İSMEN ve OSMEN getirilerinin karşılaştırması

Ayrıca bu ay portföyüme DAPGM, CANTE, BOBET ve BASGZ hisseleri dahil oldu ve güncel olarak portföyümdeki hisse sayısı 9’a düşmüş oldu. Geçen ay marjların düşük seyretmesi sebebiyle elimden çıkardığım Tüpraş’ta petrol dünyasında benim satışım bekleniyormuş gibi(😂) fiyatlar uçtu ve dizel marjları varil başına 26 dolardan 41 dolara kadar yükseldi. Gerçekten büyük bir şanssızlık oldu benim için ancak petrol fiyatlarını tahmin edebilme kapasitesine sahip değilim. Eğer Tüpraş bir fırsat sunarsa ileride portföyüme tekrar ekleyebilirim. Burada da satış yaptığım için herhangi bir pişmanlığım yok çünkü bugün aynı veriler olsa yine aynı şeyi yapardım. Ayrıca portföye onun yerine eklediğim Borusan çok ciddi bir yükseliş yaşadığı için herhangi bir kaybım olmadı.

Ağustos 2023 – Yatırım Portföyü Dağılımı

Yatırım portföyü dağılımında halka arzların yüzdesi bu ay ciddi yükseliş olduğu için biraz fazla oldu ancak sonuçta onlar geçici misafirler. Eurobondun oranı da yavaş yavaş istediğim seviyelere(%15-25 arası) yaklaşıyor. Bu aralar kafamda ABD’den çıkıp tamamen BİST odaklı yatırım yapma düşüncesi var. Birinci sebebi vergi ile uğraşmak istememem. İnsanlardaki gibi rahat olup nasıl olsa bir şey olmaz, vergi beyan etmesem de olur düşüncesine sahip değilim. İkincisi de yaz tatilinde olduğu gibi BİST’e tamamen konsantre olup yatırım yapınca endeksten ciddi anlamda ayrışıyorum ve bu uzun vadede ABD tarafına göre çok daha ciddi bir yükseliş anlamına geliyor. Yine de her zamanki gibi bu kararı da bir anda almayacağım ve bir süre daha takip edip düşünmeye devam edeceğim.

Ağustos 2023 – Varlıklar Genel Performans

Bu ay cepteki nakit azaldı. Arabanın bakım-muayene işleri + gezip tozmalar eklenince kenardaki nakitten yemiş olduk. Eylül ayı sanırım son kez yatırıma para atamayacağım ay olacak. Ekim’den itibaren ek ders ücreti almaya başlayacağım için gelir kısmı biraz daha büyüyecek. Ayrıca sosyal medya gelirlerim de artık yavaş yavaş dişe dokunur olmaya başlıyor. Ekim’den itibaren her ay farklı bir ödememin vadesi dolduğu için + İstanbul’dayken fazla gezmediğim için gider kısmında da düşüş olacak. Bu yüzden Ekim ayından itibaren yatırımlarıma ekleme yapmaya devam edeceğim. Araç fiyatlarının da çok şükür durulduğu bir ay oldu. Toplamda baktığımızda ise bu ay varlıklarım TL bazında %3,49, dolar bazında ise %4,45 değer kazandı. Böylece bu ay toplam varlığım 36.389$ oldu ve finansal özgürlük oranım %12,13’e yükseldi. (Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz)

Ağustos 2023 – Hedefler Son Durum
Ağustos 2023 – Varlık Dağılımı

Aracımın toplam varlığımdaki oranı düşmeye devam ediyor. Her ay sonu olduğu gibi hatırlatmam gerekirse ben 300.000 dolarlık varlık hedefimde %50 yatırım+nakit, %35 ev + %15 araba olacak şekilde bir dağılım hedefliyorum ve 300.000 dolara ulaşınca ne ben ne de Elif işi gücü bırakıp artık finansal özgürüz hadi evde oturalım demeyeceğiz. “İstersek işi gücü bırakıp varlıklarımızın tamamını bize senelik %5 pasif gelir sağlayan bir portföye bağlayıp bu gelirlerle geçimimizi sağlayabiliriz. Çalışmak zorunda olduğumuz için değil, keyfimiz istediği için çalışıyoruz.” diyeceğiz. Bir ihtimal belki ben işimden istifa edebilirim(ki bunu finansal özgür olmadan da yapabilirim sadece kafamda bu konuda yaşadığım gel gitleri biraz daha oturtmak istiyorum) ama mesela Elif asla istifa etmeyi düşünmüyor. Kaldı ki ben de işi bırakacak olursak sosyal medyadan elde ettiğim gelirlerim çok daha artacaktır ve yine maddi yönden bir kaybım olmayacak.

Umarım hepinizin Ağustos ayı güzel geçmiştir ve gelecek Eylül ayı da hem yatırımlarımızda hem de hayatımızın geri kalanında güzel şeylere vesile olur. Önümüzdeki ayki raporda görüşmek üzere, hoşçakalın!🙋🏻‍♂️

Etiketler:
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x