İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Aralık 2022 – Portföy Performansı

Aralık 2022 – Portföy Performansı

Herkese selamlar. Harika bir ayı daha geride bıraktık ve aylık güncellemeleri yaza yaza seneyi bitirdik🙂 Yazıyı yazdığım an itibariyle finansal özgürlük yolculuğumda 249. günümdeyim ve 8 ayı geride bıraktım. 2 hafta sonra yüksek lisansta 2.dönemimi bitiriyorum(eğer bırakmazsam tabi) ve 3 hafta sonra da yarıyıl tatiline giriyorum. O 2 haftalık ara bana ilaç gibi gelecek. Çünkü bu dönem hem iş hem de haftada 4 gün yüksek lisans bende oldukça büyük bir yük oluşturdu. Bu yüzden Ekim ayından beridir sporumu da aksattım hatta son 1 aydır hiç gitmedim. Önümüzdeki dönem yüksek lisansta ders yüküm azalacağı için tatille birlikte tekrar spora başlayabileceğim. Ayrıca bu ay benim için en önemli gelişme bir Youtube kanalı açmak oldu 🙂 Uzun süredir aklımda olan projemi hayata geçirmeye karar verdim ve bir kanal açtım. Anonim olmaya devam etmeyi düşünüyorum ama belki ileride bundan da vazgeçebilirim. Kanalımda herkes için çok güzel içerikler üreteceğime inanıyorum. Sadece 2 haftada gösterilen ilgi de zaten beklediğimden çok çok daha yüksek seviyede oldu. Kanalıma göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Evet şimdi aylık değerlendirmemize başlayalım. Bu ay itibariyle artık hisse senedi portföyümü de sizlerle her ay sonunda güncel ağırlık oranlarına göre paylaşacağım. Aralık ayında hisse senedi portföyüme hiçbir ekleme yapmadım. Sadece 2023 yılı için elimde taşımak istediğim orta vadeli hisselerimi belirledim ve onlara bir ağırlık oluşturdum. 2023 yılına elimde %20 havacılık (%10 THYAO, %10 PGSUS), %10 gıda (TUKAS) ve %5 banka (AKBNK) hisseleriyle giriyorum. Böylece portföyümün üçte biri orta vadeli olarak elimde tutmayı planladığım hisselerden oluşuyor. Zaten Ekim ayından beri elimde Pegasus haricinde bahsettiğim hisseler duruyordu. Pegasus da 22 Kasım’da portföyüme dahil olmuştu. Artık bu tarz güncellemelerimi Twitter’da anlık olarak paylaşmaya karar verdim. Açıkçası THYAO ve PGSUS için kafamda 2 yıllık bir vade var. 2023 ve 2024 yılını havacılık için çok iç açıcı buluyorum. Sektörün önde gelen isimleri 2023 yılı itibariyle havacılık sektörünün pandemi öncesi son yıl olan 2019’u yakalayacağını, 2024’te ise 2019’u dahi geride bırakacağını açıklıyorlar. Bir de bu iki şirketin filolarındaki büyümeleri göz önünde bulundurunca benim kendi düşünceme göre çok güzel bir fırsat sunuyorlar. Akbank ile olan birlikteliğimi ise seçime yakın bir tarihte sonlandırırım gibi görünüyor.

Evet bu ay hisse senedi portföyüme ekleme yapmadığımdan bahsetmiştim. Bunun nedeni bu ay tasarruf yapmamış olmam değil aksine bu ay yılın en yüksek tasarrufunu yaptığım ayı oldu. Ancak bu ay portföyde çeşitlendirmeye gittim. Geçen ayki yazımda bahsettiğim gibi bu ay yurtdışı alımlarımı yapmaya başladım. Bunun için Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu(AFT)‘ndan 5.000 liralık alım yaptım. Daha ABD tarafında toparlanmanın başlamayacağını ve en az 2 çeyrek daha bu düşüş trendinin hızını azaltarak devam edeceğini düşünsem de kademeli alım yaparak kendimi garantiye almak istiyorum. Ancak vergi işiyle uğraşmamak için yatırım fonları mı alsam yoksa vergi hesaplamalarını göze alarak direkt kendim mi alım yapsam halen bunun kararını net olarak veremedim. Sanırım ikinci seçenek daha ağır basıyor gibi. Bu konudaki fikrim netleşince sizlere yurtdışına yatırım konusunda bir yazı ve video hazırlayarak paylaşacağım.

Bu ay portföyüme sürpriz bir yerden para geldi. Twitter’da detaylıca bahsettiğim gibi annem, rahmetli anneannemin benim için bırakmış olduğu altınları verdi. Kendi adıma altını yatırım için cazip bir araç olarak görmesem de hem anneannemin hatırası olacağı için, hem yaklaşan düğünde altınlar lazım olacağı için😅, hem de portföyüme çeşitlilik yaratacağı için altınları saklayacağım. Nur içinde yatsın güzel insan🙏🏻

Son olarak bu ayki bir diğer gelişme ise artık halka arzlara katılmam oldu. Halka arzlara bugüne kadar hep temkinli yaklaştım çünkü 10 arzın 9’u iskontolu değil aksine primli bir şekilde yapılıyor. Ancak nasıl daha önce SASA, HEKTS, KONTR gibi şirketlere ortak olarak trendden faydalanıp güzel kazançlar elde ettiysem halka arzlarda da trendden faydalanıp çorba parası kazanmaya karar verdim. Bana bir ayda 3.000₺ bırakarak gayet iyi performans da gösterdiler🙂

Şimdi aylık performanslara geçelim;

Aralık 2022 – Aylık Performans

BİST100 bu ayı %10,68, dolar ise %0,28 artışla kapattı. Benim hisse senedi portföyüm %7,66 artmış olsa da diğer yatırım araçlarındaki paylarımdaki artışlarla toplam yatırım portföyüm %34,91 artmış oldu. Toplam varlığım ise dolar bazında %7,74 artış gösterdi ve finansal özgürlük oranım %8,53’e yükseldi. Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz. Geçen ay ilk hedefim olarak bahsettiğim ve başlangıçta 2023 yılında gerçekleştireceğimi düşündüğüm 25.000 dolar hedefime 8. ayımda ulaştım🙂 Ancak bu ay hedef tablomu değiştirdim. Ara hedef olarak eski hedeflerim dursa da nihai hedeflerimde Twitter’da bahsettiğim bazı yeni hedefler koydum. İlk hedefim 240 asgari ücret, ikinci hedefim 240 öğretmen maaşı ve son hedefim ise 240×1.250 dolar yani 300.000 dolar. Bu şekilde %5 temettü verimi olan portföyüm ile aylık 1.250 dolar kazanarak istediğim kaliteli yaşamı elde edebilirim.

Aralık 2022 – Varlık Son Durum

Aralık 2022 – Hedefler Son Durum

Hisse Senedi Portföyü Dağılımı

Umarım hepinizin Aralık ayı güzel geçmiştir. 2022 yılının tamamını değerlendirdiğim yazımı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Önümüzdeki ay görüşmek üzere🙋🏻‍♂️

Etiketler:
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Banu

Yazılarınızdan çok faydalanıyorum. Çok teşekkürler. Bu excel tablolarını nasıl yaptığınızı, neye göre yaptığınızı anlatan bir YouTube videosu ya da post yapmayı düşünüyor musunuz? Çok faydalı olur benim gibiler için.

Davut

Haziran ayı sonrası hisse tarafında geride kalan 6 ayda %60 bir kar mı yaptınız sayın Muallim Bey

Zengin Kurye

Tebrik ederim hocam, gayet güzel ilerliyorsunuz hedefinize 🙂 Ayrıca Youtube kanalı açmanız çok isabetli bir karar. Şu ana kadarki videolarınızın hepsini izledim, bence o platformda da çok başarılı olacaksınız.

Last edited 1 yıl önce by Zengin Kurye
6
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x