İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Başlarken cepte durumlarım nasıl? (Gelir-gider ve uzun vade borçlar)

Başlarken cepte durumlarım nasıl? (Gelir-gider ve uzun vade borçlar)

Merhaba, sevgili zengin ve akıllı dostlarım. Bugün bayram tatili nedeniyle boş günüm ve ben de bir şeyler yazıp çizmeye karar verdim. Blogum henüz benim zenginlik yolunda olduğum gibi emekleme aşamasında olduğu için biraz içerik eklemek istedim. Bugün sizlere geleceğe yönelik hedeflerimden bahsedeceğim. Karakter olarak her şeyi planlı yaşayan biriyim. Tesadüflere pek inanmam ve işimi hiçbir zaman şansa bırakmam. Bilgisayarımda son 2 yıldır hangi gün neye ne kadar harcadığım veya hangi gün nereden ne kadar para kazandığım bile kayıtlıdır. Ayrıca bugüne kadar da hedefleyip yapamadığım hiçbir şey olmadı. Çünkü genelde hedeflerimi gerçekçi belirlerim ve gerçekleşmelerini asla şansa bırakmam. Bu sizlere de önerebileceğim naçizane tavsiyemdir. Daha önce kendimi tanıttığım yazımda da belirttiğim gibi kamuda çalışan bir öğretmenim. Mesleğimde bile planlamam çok düzenli bir şekilde devam ediyor. Her şey planıma uygun şekilde ilerliyor ve kariyerimi eğitim yöneticiliği üzerine şekillendirmek için şu an yüksek lisans eğitimi alıyorum. 4 yıldır beraber olduğum ve bugüne kadar başardığım her şeyde büyük pay sahibi olan bir hayat arkadaşım var. Eğer bir aksilik olmazsa 2 yıl sonra evleniyoruz. Şu anda ailemle birlikte yaşıyorum ve evlenene kadar ödemem gereken bir takım ailevi borçlarımız var. Ancak yine de gelirimiz fena sayılmaz ve bu yüzden kenara şu anda ufak da olsa para atabiliyoruz. Ancak her yıl vadesi dolan borçlarla birlikte elimiz daha da rahat olacak ve kenara attığımız para da artacak. 2 yıl sonra ise evlenmemle birlikte gelirimiz 2 katına ulaşacak ve artık çok daha ciddi birikimler yapabileceğiz.
    Aylık 13.000₺ düzenli ödemem var. Şahsi olarak sahip olduğum tek şey de 250.000₺ değerindeki aracım. Açıkçası arabayı anne ve babamın yaşından ötürü ihtiyaç duyduğumuz için mecburiyetten almak zorunda kaldım. Yoksa paramı daha önce de sürekli borsada değerlendiren biri olarak 1.5 senede sıfırdan kenara her ay ortalama 1.000₺ civarı atarak 70.000₺ biriktirmiştim. Hatta 3 ay önce çok güzel bir ev fırsatı da karşıma çıkmıştı sadece onu gerçekleştirseydim 3 aylık kazancım 220.000₺ olacaktı ama ailemin huzuru bazı şeylerden daha önemli. Bir öğretmen maaşıyla aylık 13.000₺ düzenli ödemeyi nasıl yapıyorsun diye düşünecek olanlar için, daha önce de dediğim gibi şu an ailemle yaşıyorum ve ev ekonomisini elimde tutuyorum anne ve babanın gelirleri (emekli maaşı) de bana bağlı. Aylık toplam gelir ve giderlerimiz şu an birbirine denk. Temmuz ayında gelecek zamlarla birlikte bir miktar elimiz rahatlayacak. Bu sebeple de şu an için aylık 1.500₺, Temmuz ayından itibaren ise aylık 2.250₺ birikim yapacağım. Önümüzdeki her 6 ayda bir kenara attığım birikimlerde ciddi oranda artış olacak.
 
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yunus

Düşünce yapını çok sevdim hayata bakış açın benimkine çok benziyor ben 23 yaşındayım yazılarının yarısını okudum hepsini bitirip kafamda bi plan oluşturacağım ama şimdiden çok faydalı oldu çok teşekkür ederim

Zengin Muallim

Güzel düşünceleriniz için ben teşekkür ederim. Şöyle düşününce ha 27 yaş, ha 23 yaş ne fark eder diyor insan. Ancak ben eğer 4 yıl önce şu bilince sahip olsaydım. Halihazırdaki varlığımın 4-5 katını elimde tutabilirdim. Ve şu anki portföyüm 4-5 kat olsaydı hedeflerime ulaşma sürem dörtte birine inerdi 🙂 Bu yüzden ne kadar erken başlanırsa bileşik getirinin etkisini o kadar iyi göreceksiniz.

2
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x