İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Eylül 2022 – Portföy Performansı

Eylül 2022 – Portföy Performansı

Herkese selamlar, yine bir ay sonu raporu ile sizlerleyim. Yaz tatili sona erdi ve görev yerim İstanbul’a döndüm. İstanbul gibi sevmediğim hatta nefret ettiğim şehre döndüğüm için biraz mutsuz olsam da tekrar çalışmaya başladığım için çok mutluyum. Yaz tatillerinde gerçekten çok bunalıyorum. Finansal özgürlük yolculuğumun 157. günündeyim ve 5 ayı geride bıraktım😲 Zaman su gibi geçiyor gerçekten. Bu ay borsadan ziyade arabam beni oldukça üzdü. Geçtiğimiz ay 355.000₺(19.800$)’ye satacakken aracımla kaza yapmıştım ve alıcı da aracı almaktan vazgeçmişti. Sonra 2-3 hafta tamirat işleri oldu, ardından İstanbul’a geldim derken aracı satamadım. Hem kazadan dolayı, hem de araç piyasasındaki düşüşten kaynaklı aracın değeri TL bazında 342.500 liraya düştü. Bir de üstüne dolar kurunun da yükselmesiyle yaklaşık 1.500$ zarara uğradım. Zaten dolar kurunun yükseleceğini ve araç fiyatlarının düşeceğini öngördüğüm için satacaktım geçen ay. Ama nasip diyorum yapacak bir şey yok. Aracın değer kaybı için de karşı tarafa dava açtım. Ortalama 5-6 ay içinde sonuçlanıyor. Oradan 5.000-10.000 lira da olsa bir şey gelse hiç yoktan iyidir diyorum.

Geçen ay bankacılık sektörünün önderliğinde yükselen BİST, bu ay ilk 15 gün boyunca yine aynı sektör sayesinde çok ciddi yükseliş yaşasa da bütün kazandırdıklarını 2 haftada geri aldı ve BİST100 endeksi bu ayı 3.180 puanla kapatarak %0,27 artış gösterdi. Dolar kuru %1,86 artarken, benim toplam mal varlığım ise en çok araçtan kaynaklı ve hisse senetlerimin performansının da katkısıyla %4,64 kayıp verdi. Bu da beni finansal özgürlük hedefimden %0,34 uzaklaştırmış oldu ve finansal özgürlük oranım %6,87’ye düştü. Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz.

Eylül 2022 – Varlık Son Durum
Eylül 2022 – Hedefler Son Durum

Ekim ayında portföyümde bir takım düzenlemeler yapacağım. Benim kafamda aracı Eylül’de satıp yeni alımlarla portföyümü çeşitlendirmek vardı. Ancak eğer bir hafta içerisinde aracı satamazsam satıştan vazgeçeceğim ve elimdeki hisselerin bir kısmını satarak portföy dağılımını değiştirerek yeni hisseler alacağım. Portföyüme bir temettü hissesi daha ekleyeceğim ve bu 4 hisse portföyümün %70’ini oluşturacaklar. %20’lik kısımda ise 2 büyüme hissesi olacak. Kalan %10’da ise kısa vadeli hisseleri elimde bulunduracağım. Tabi uzun vadeci biri olduğum için benim kısa vadem bile ortalama 1-6 ay arası olacaktır. Teknik analiz bilgim olsa da günlük veya haftalık al-satlar yapmayacağım. Sırf hevesimi almak için %10 ile ufak işlemler yapacağım. Bu şekilde döngüsel hareketlerden faydalanmak istiyorum.

Son üç aydır portföyüme ekleme yapamıyorum. Ocak ayından itibaren aylık eklemelerimi yapmaya devam edeceğim. 2023 sonuna kadar ilk hedefim olan 30.000 dolara ulaşmak istiyorum. Ancak arabayı satamazsam gerçekleştirmekte zorlanacağım gibi. Yine de bu bir yarışma değil. Zaten 2025’ten itibaren hem bütün borçlarımın bitmesiyle hem de evlilik sonrası toplam hane gelirimizin 2-3 katına çıkmasıyla tasarruf oranımız ciddi şekilde artacak.

Umarım sizlerin Eylül ayı çok güzel geçmiştir. Önümüzdeki ay portföyümde yapacağım değişimleri Twitter’dan paylaşacağım. Portföyümde yapacağım değişimle ilgili fikirlerinizi yorum yaparak ya da Twitter veya Ekşi Sözlük üzerinden mesaj atarak bana iletirseniz çok sevinirim. Akıl akıldan üstündür 🧠 Herkese mutlu günler diliyorum.

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Uzunvadeliekşici

Düşüşlerde panik yapmamanız gerçekten harika hocam. Ben o kadar süre zararda Eregl veya Vesbe elimde tutmazdım asla.

Bir de eurobond yatırımı yapıyor musunuz diye soracaktım?

2
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x