İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Haziran 2023 – Aylık Rapor

Haziran 2023 – Aylık Rapor

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
NOT 2: Eğer video ve sayfadaki görseller gözükmüyorsa lütfen sayfayı yenileyin
.

Herkese merhaba. Bugün itibariyle finansal özgürlük yolculuğumda 431. günümdeyim ve 14. ayımı geride bıraktım. 2. çeyreğin sonuna geldik ve bu yılın yarısını geride bıraktık. Bu ay bir sürü gelişmeler oldu ve hepsinden bahsedeceğim 🙂

Bu ayın başında ben ve kız arkadaşım bir yaş daha aldık ve 28 yaşıma girdim. Hala yüksek lisansım nedeniyle tecilli olan askerliğim vardı ve bu ay tecilimi bozarak bedelli askerlik başvurusu yaptım. 2024 yazında aksilik olmazsa askere gidiyorum. Gitmezsek seneye kızı istemeye gittiğimizde vermezler😅 Tabi bu işin bir “bedeli” var… 12 taksitli toplamda 100.000 lira nakit avans çektim ve önümüzdeki 12 ay, aylık 9.280₺(toplam 112.000₺) ödemem olacak. Eğer memura maaş ile ilgili verilen 22.000 lira sözü tutulursa ödemede zorluk çekmem ve her ay kenara ufak da olsa para atmaya devam edebilirim ancak eğer düşük tutarda bir zam yapılırsa Ocak ayına kadar yatırımlarıma cebimden ekleme yapmam pek mümkün olmayacak gibi duruyor.

Biliyorsunuz öğretmenim ve yaz tatilinin gelmesiyle ben de en az öğrenciler kadar mutluyum. Çünkü her gün 2-3 saat iş için yolda zaman kaybediyorum, bir de yüksek lisans derken çok yoğun geçen bir yıl oldu. 17 Haziran’da İzmir’e geldim ve önümüzdeki 2,5 ay burada olup kafamı dinleyeceğim. Tatilin başlangıcı çok güzel olmadı maalesef. İlk hafta hep kız arkadaşımla gezip tozuyorduk. Hatta sizlerle bazılarını tweet atarak paylaşmıştım:

Bayağı meşhur olan şu sinir bozucu tweetim

Annem 21 Haziran’da ayağındaki kemik çıkıntısı nedeniyle ameliyat oldu. Ameliyattan 5-6 gün sonra başında inanılmaz bir ağrı başladı. En son 2021’de ameliyat olduktan sonra yine böyle bir baş ağrısı başlamıştı. Ağlatacak derecede ve hiçbir ilacın tesir etmediği kötü bir ağrı gerçekten. 5 günde toplam 8 kez acile gitmek zorunda kaldık. BT çekildi hiçbir şey gözükmedi. Poliklinikler de bayram nedeniyle kapalı olduğu için çok kötü günler geçiriyoruz. Umarım tez zamanda kurtulur bu ağrıdan. 2021’de 10 gün sürmüştü.

Uzun zamandır yoğunluktan kitap okuyamıyordum. Youtube’da içerik üretmeye de başlayınca iyice boşladım. Tatilde Akıllı Yatırımcı kitabını 3. kez okumaya başladım. Kanalımda kitabın bölümlerini inceleyip sizlerle paylaşıyorum. Aralık ayında başladığımız seride bu ay 5. videoyu paylaştım:

Akıllı Yatırımcı Kitap İncelemesi 5. Bölüm – “Yatırımcı ve Piyasa Dalgalanmaları”

Şimdi Caner Hoca’nın naptığını bırakıp ekonomik gelişmelere bakalım😄

Seçimi atlattık, hazinenin başına Mehmet “Lightning” geçti. Bilerek soyadını İngilizce yazdım çünkü Şimşek’in göreve gelmesindeki en önemli sebep yabancı sermayeyi ülkeye geri sokabilmek. Zaten Twitter’da bile Türkçe değil daha çok İngilizce tweetler atıyor sayın bakanımız ve ben bu durumu olumsuz olarak görmüyorum. Çünkü gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelerin seviyesine gelebilmek için onlara ihtiyaç duyarlar. Önemli olan onların sermayelerini ve bilgi birikimlerini topraklarımıza yatırdıklarında onlardan bir şeyler kapabilmek. Buna gavurca “know-how” deniyor.

Merkez Bankası’nın başına da Hafize Gaye Erkan geldi. Kendisi tamamen sembolik bir başkan. Bunu dediğim için isteyen kızabilir ama benim görüşüm bu. Göstermelik olmasa cumhurbaşkanı koskoca Merkez Bankası’nın başına biri getirildiğinde “Merkez Bankası’nda bir de bayan yöneticimiz olsun diye düşündük” gibi talihsiz bir açıklama yapmaz, TCMB tarihinin en rezil başkanı oradan alınıp BDDK’nın başına getirilmez ve TCMB’nin yapacağı ilk PPK öncesi yeni Merkez Bankası başkanı olarak kendi ekibini kurardı.

Haziran ayında faiz konusunda “nass” unutuldu ve uzun zaman sonra faizler yükseltildi. Güncel politika faizimiz %15 oldu ve hem Şimşek hem de TCMB açıklamalarında kademeli bir şekilde faizin yükseltilmesine devam edileceğinin mesajını verdiler. Piyasanın genel konsensüsü %20-25 arası bir faiz oranıydı ama ben açıkçası birden o kadar yükselteceklerini düşünmedim zaten. Yabancıların beklentileriyle ülkenin dinamiği bir değil çünkü.

Aylık performanslara bakacak olursak;

Tüm veriler TL bazındadır.

Yemyeşil bir ayı geride bıraktık. Sebebi de dolar kurunun uçması… Kur bir ay içinde %25,48 arttı. Bu da eğer maaşınızı dolarla almıyorsanız bir ayda alım gücünüzün %25,48 eridiği anlamına geliyor. Asgari ücretlinin maaşına %34 zam yapıldı ancak ilk 6 ay dolar kuru %39,38 arttı. Yani asgari ücretli kabaca alım gücünün %5’ini kaybetti. Tabi gel de bunu vatandaşa anlat. Vatandaş sadece 8,5 ile 11,5 arasındaki 3.000 liralık zamma odaklanıyor🙃

Bu konuda attığım tweet de bayağı tartışma konusu oldu.

Altın ve BİST100’ün reel olarak değer kaybettiği ancak TL bazında bakarsak %17 küsürlerde “arttığı” bir ay oldu. Nasdaq ise şovunu yapmaya devam etti(aslanım benim🦁). Aralık’tan bu yana Nasdaq yatırımı yapıp BİST’e hiç ekleme yapmadım. Risk almayı sevmediğim için portföyde büyük kaydırmalar yapmak istememiştim. Ancak yapsaydım şu an portföy çok farklı seviyede olurdu. Sanırım artık yavaş yavaş bu konuda daha aktif olmak gerekiyor. Yine de güncel BİST ve Nasdaq seviyelerine bakınca artık iki taraftan birini çok ucuz veya pahalı görmediğim için herhangi bir oynama yapmayacağım.


Şimdi sıra benim bu ay fakirleşen portföyümde. Allahsız dolar %25,48 artmış Caner senin hiçbir suçun yok😢

Bu ay pasif gelir yönünden zayıf geçen bir ay oldu. Sadece Nasdaq tarafında QQQM kodlu ETF’im için 0,18$ temettü ödemesi aldım. Böylece ilk 6 ayda toplam 105$ pasif gelir elde etmiş oldum.

Pasif Gelir Tablom

Şimdi yatırım portföyümün aylık performansına bakalım:

Haziran 2023 – Yatırım Portföyü Performansı

Bu ay BİST ve altın tarafı beni aşağı çekti. Altında ons %3 düşmüş olmasına rağmen ay başında piyasa ile MB arasındaki ikili kur farkı yüzünden dolar bazlı fark daha da büyümüş oldu. TL bazlı baksak her şey güllük gülistanlık ve portföyüm 40.489₺ artmış yani %21,92 getiri var ama dolar bazlı bakarsak %2,86‘lık kaybım olduğunu görüyoruz. Tabi burada altın yatırımında tamamen pasif olduğumu ve o altınları 2024’teki evliliğim sebebiyle saklayacağımı söylemem gerekiyor. Yoksa kesinlikle altındaki paramı da Nasdaq-BİST-Eurobond üçlüsüne katardım ve dolar bazlı getiride ivmem büyürdü.

Haziran ayında geçen ayki raporda bahsettiğim gibi BİST’te tamamen aktif bir portföy yönetimine geçtim. Gerçekten ilk ay için çok güzel meyvesini aldım. Eğer eskisi gibi orta-uzun vadeli iki portföyle devam etseydim bu ay sonunda elimdeki tutar 86.577₺ olacaktı yani %11,66’lık yükseliş olacaktı ama yenilenen aktif portföyümle 90.769₺ oldu ve %17,07’lik yükseliş yaşadım. Elbette her ay bu kadar bariz fark olmayacak ama(son 15 aydır gözlemliyorum) uzun vadede aralarında aşırı büyük bir fark oluşmuş olacak.

Haziran 2023 – Yatırım Portföyü Dağılımı

Biliyorsunuz hedefim 300.000 dolarlık varlık sahibi olmak. Yatırım portföyüm, nakit param, varsa ev/tarla gibi gayrimenkullerim ve arabam bu varlıkların içine dahil. 300.000 dolarlık varlıkta ise kafamdaki ideal dağılım şu şekilde;

  • Ev %35 (105.000 dolar)
  • Araba %15 (45.000 dolar)
  • Yatırım %50 (150.000 dolar)

Bu dağılımla ilgili bir tweet atmıştım bu ay ve herkes kendine göre bazı oranlar vermiş. Bazıları aracın oranını düşürmüş ancak bana çok gerçekçi gelmedi. Yurt dışında çoğu kişi varlığının %5-10 oranında araç alıyor ama bizim ülkemizde araba alırken bir hatta iki araba da devletimize aldığımız için dolar bazlı fiyatlarımız çok yüksek. En basitinden şu an sahip olduğum 2014 model Renault Clio İcon paket aracın muadilleri Almanya’daki ikinci el sitelerinde 7-8 bin euro civarına satılırken ülkemizde 650.000₺(23.000€) civarına satılıyor yani üç katı. 300.000$(7,8M ₺) varlığa sahip olup %5 oranında 390.000 liralık araca kimsenin bineceğini düşünmüyorum. Şu an o paraya herhangi bir 10 yaşında araç bile gelmiyor ne yazık ki.

Haziran 2023 – Varlıklar Genel Performans

Haziran ayında elimdeki nakiti çok ciddi oranda artırdım. Alım yapmayıp nakitimi artırma sebebim geçen ay da dediğim gibi yazın harcamalarım artıyor ve ek ders gelirim olmadığı için maaş gelirim de düşüyor. Bir de üstüne bu ay bedelli askerlik için çektiğim nakit avansın taksitleri de Temmuz itibariyle başlıyor(aylık yaklaşık 9.500₺). Eğer memur maaşlarına yapılacak zam ile ilgili vaat gerçekleşirse önümüzdeki ay uzun süre sonra alım yapmayı düşünüyorum. O günkü duruma göre hangi taraf daha cazip olursa alımı oradan yapacağım. Şu an için düşüncem BİST’ten alım yapmaktan yana. Alım yaptığımda Twitter ve Youtube hesabımdan sizlerle paylaşacağım.

Bu ay uzun süre sonra ilk kez toplam varlıkta dolar bazlı bir gerileme yaşadım. Hem de çok ciddi bir düşüş oldu. Bunun en temel sebebi geçen ayki raporumda tahmin ettiğim gibi Haziran’da araçlar dolar bazlı ciddi düşüş yaşadılar(aynı şekilde gayrimenkul de) ve varlığımın büyük kısmı da araç olduğu için haliyle dolar bazlı ciddi bir gerileme yaşadım. Haziran ayında varlıklarım TL bazında %15,86 değer kazanırken, dolar bazında %7,60 değer kaybetti. Böylece bu ay toplam varlığım 33.786$ oldu ve finansal özgürlük oranım %11,26’ya düştü. (Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz)

Haziran 2023 – Varlık Dağılımı
Haziran 2023 – Hedefler Son Durum

Sonunda aracımın varlıklardaki oranını %70’in altına düşürebildim. Hem aracın değer kaybetmesi hem de yatırım ve nakit kısmındaki büyüme bunda etkili oldu🙂 Sene sonuna kadar yatırım ve nakitin toplamda %40 ağırlığa ulaşmasını hedefliyorum. Bir yandan evlerdeki fiyat düşüşünü de takip ediyorum. 2 yıl önce 500$ civarında olan m2 fiyatları Mayıs ayında ortalama 1.100 dolara kadar çıkmıştı ve güncel olarak 900$ seviyelerinde. 2024 Kasım’da yaşayacağımız şehir netleşecek(TUS yerleştirme sonuçları o tarihte açıklanıyor) ve tekrar 600$ altına inip bir de kredi kampanyası olduğunda(tahminim 2024 sonu – 2025 yazı aralığında olacaktır) minimum nakit, maksimum kredi ile ev alacağız.

Geçen ayki MB politika faizi konusundaki öngörüm isabetli olmuştu. Bu ay politika faizi tahminimce %18-20 aralığına yükselecek. Ayrıca dolar kurunda da yavaş yavaş dengeyi bulacağımızı tahmin ediyorum. Temmuz ayında Haziran’daki gibi çılgın bir yükseliş olmayacaktır. Bu sebeple eğer yatırımlarımda büyüme elde edebilirsem önümüzdeki ay finansal özgürlük oranım yükselecektir. Tabi yine de her zamanki gibi ekliyorum: “Burası Türkiye!”

Temmuz ayında bol bol gezmek, Akıllı Yatırımcı incelemesini bitirmek ve ardından da yeni bir kitaba başlamak istiyorum. Haziran ayı benim için maddi ve manevi çok güzel geçmedi. Umarım sizler için güzel geçmiştir. Bu rapor vesilesiyle hepinizin geçmiş bayramını kutluyorum ve Haziran ayından daha güzel bir Temmuz ayı diliyorum. Önümüzdeki ayın raporunda görüşmek üzere, hoşçakalın🙋🏻‍♂️

Etiketler:
Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Bülent Albayrak

Bu gün sizi takip etmeye başladım. Bir çok twitini ve raporlarını okudum. Bir meslektaşın olarak tebrik ederim. Umarım kısa zamanda isteklerine kavuşursun.

osi

Merhaba, kullandiginiz excel template’i paylasiyor musunuz?

Kolaylıklar dilerim, annenize de geçmiş olsun dileklerimizi iletin lütfen.

Hakan

8.ayınızdan beri sizi takip ediyorum. Youtube’da da içeriklerinizi izliyorum. Artık ailenize kadar her şeye hakim olduk. Gerçekten çok iyi yürekli bir insansınız ve çok bilgece yatırım yapıyorsunuz. Her şey gönlünüzce olsun.

8
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x