İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Haziran 2024 – Aylık Rapor

Haziran 2024 – Aylık Rapor

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
NOT 2: Eğer video ve sayfadaki görseller gözükmüyorsa lütfen sayfayı yenileyin
.

Finansal özgürlük yolculuğumun 796. gününden herkese merhaba. Bu ayki raporumuzda 26. ayı geride bıraktık😎


Bölüm 1: Bende ne var ne yok?

24 aydır aralıksız yazdığım raporlarıma 25. ayda askerde oluşum nedeniyle ara vermek zorunda kaldım. Bu ayki raporum aslında 2 aylık bir rapor olacak 🙂

18 Mayıs – 12 Haziran arasında Amasya’da askerlik görevimi yerine getirdim. 3,5 haftalık kısa bir süreçti ve üstüne uzun uzun konuşmaya gerek yok. Tek söyleyebileceğim şey çok sıkıcı ve gereksiz bir deneyim oldu benim adıma. Bu işi profesyonel olarak yapan herkese çok saygı duyuyorum, ayaklarına taş değmesin ancak zorunlu askerlik, hele ki bedelli yapıp 26 gün orada durmak çok gereksiz.

Askerden döndüğüm gibi hemen Elif’in mezuniyet töreni vardı ve 13 Haziran’da onun törenine katıldım. Resmi olarak 15 Temmuz’da mezun olacak olsa da mezuniyet törenine katılıp Hipokrat Yemini’ni etti🙂 6 yıl boyunca gerçekten çok çalıştı, büyük emek verdi. Onunla gurur duyuyorum. Şimdi de sırada 18 Ağustos’ta gireceği Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS) var. Hedef çocuk psikiyatri, o olmazsa erişkin psikiyatri, o da olmazsa o anki psikolojiye göre aile hekimi uzmanlığı veya bir TUS daha 🙂

Ben de yavaş yavaş sivil hayata adapte oluyorum son 2 haftadır. Seminerlerin de bitmesiyle birlikte yaz tatilim resmen başladı. Ben yokken gelen şirket finansallarına baktım, şirketlerimin açıkladığı aylık verileri inceledim, azıcık gezdim ve bolca dizi/film izledim. Yavaş yavaş sosyal medyada da ritmimi buldum ve içerik üretmeye başladım. Bu yaz için kafamda güzel bir proje var: Udemy’de yatırım fonları, eurobond ve yurt dışı borsa yatırımı üzerine oldukça detaylı ve kaliteli 3 farklı kurs yayınlayacağım. Bu hem uzun süredir benden talep edilen bir şey hem de kendime pasif gelir yaratmam için bir fırsat. Allah utandırmasın diyelim 🙂


Bölüm 2: Ekonomideki gelişmeler

TCMB son 2 toplantısında da politika faizini %50’de sabit bırakmaya devam etti. Sıkı duruş devam ediyor ve açıkçası artık bu durum şirketlerin canını acıtmaya da başladı ancak enflasyonla mücadelede kararlıysak en azından yılın sonlarına kadar bu seviyelerde kalmamız gerekecek. Sonuçta geçtiğimiz yıllarda bu gevşek politikanın meyvesini de en çok şirketler yedi ve rekor kazançlar sağladılar. Bu iki ay içerisinde mevduat faizleri %66’dan %58’e, ihtiyaç kredileri %82’den %77’ye düşerken ticari kredi faizleri ise %66’da sabit kaldı. Mevduat faizlerinin düşmesi borsacıların işine gelse de bu denli yüksek ihtiyaç kredisi ve ticari kredi faizleri şirketler adına oldukça olumsuz göstergeler.

TL’ye olan ciddi talep devam ediyor ve kurlarda halen bir hareketlilik yok. Dolar kuru 2 ayda sadece %1,15 yükseldi. Mayıs TÜFE’si %3,27’ydi ve Haziran’da da beklenti %2,25 civarında. Yani iki aylık enflasyon ortalama %5,59’ken dolar kuru yine çok az yükseldiği için TL değer kazanmaya devam etti. Yalnız Yİ-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuruna bakacak olursak TL ne kadar son yıllarda değer kazansa da öncesinde çok değer kaybettiği için halen 100 eşik değerinin altında ve 93,66 seviyesinde. Yani hak ettiğinden daha değerli bir TL var diyemeyiz tam olarak.

İki aylık sürede CDS ve ABD tahvil faizlerindeyse kayda değer bir gerileme yaşandı. Nisan sonunda 295bp olan CDS’imiz 278bp’a, ABD 5 yıllık tahvilleri %4,72’den %4,37’ye ve %8’lerde gezen eurobond faizleri %7,75’lere kadar geriledi. Türkiye’nin 28 Haziran’da gri listeden çıkmasıyla birlikte CDS’te yılın ikinci yarısında 250bp altına hareketleri görebiliriz.

Tüm veriler dolar bazlıdır.

Son iki aydır BİST, Nasdaq ve altın yatırımcılarının yüzü gülüyor. Özellikle Nasdaq tarafındaki yükseliş çok dikkat çekici olsa da uzmanlar artık oradaki çarpanların ciddi anlamda yükseldiğini ve dikkatli olunması gerektiğini belirtiyorlar. Ciddi bir iskonto olmadığı müddetçe ABD’de pozisyon açmayan biri olarak ben de sabırla bekliyorum 🙂 BİST tarafındaysa banka, sigorta ve iletişim sektörünün önderliğinde sene başından bu yana yükseliş devam ediyor. Ancak burada da endeksin f/k değerinin Nisan sonunda 7,77’yken şu anda 8,25’e yükseldiğini görüyoruz. Artık asla ucuz bir borsadan bahsedemeyiz. Hele ki çoğu büyük şirketin finansalları pek iç açıcı değilken. Burada %70 pozisyon/%30 nakit dengemi korumaya devam edeceğim.


Bölüm 3: Portföy Performansı

Mayıs’ta ISMEN ve MGROS’tan, Haziran’da da SISE’den toplam 28 dolar temettü ödemesi aldım. Bu yıl şu ana kadar portföyümden 313,38$ nakit akışı yaratmış oldum. Temmuz’da eurobond kupon ödemesi var ve yılın sonlarında da Tüpraş ile Ford’dan ikinci temettü ödemesi bekliyorum. Sanırım bu yıl 1000 doları göremesem de geçen yılın iki katından fazla bir ödeme alacağım gibi duruyor.

Haziran 2024 – Yatırım Portföyü Performan

Yukarıda hazır şablonumdan ötürü “geçen ay” yazsa da aslında Nisan ile karşılaştırmalı 2 aylık veriler mevcut. Eurobond tarafında CDS ve tahvil faizlerinin düşüşüyle birlikte değer kazancı + biriken faiz geliri, altın tarafındaki ufak yükseliş ve BİST tarafında endeksin gerisinde de olsa güzel bir kazanç oluştu ve yatırım portföyüm büyümeye devam etti.

BİST portföyümün ortalama yıllık bileşik getiri tablosu

Son 2 ayda endeksi iletişim, sigorta ve bankacılık sektörleri taşırken bende bu üç sektörden de hisse olmaması performansıma olumsuz etki yarattı. Kısa vadeli performanslara takılmadığım için pek umursamıyorum açıkçası bu durumu. 26. ay sonu itibariyle dolar bazlı CAGR değerim %51,59. Şu son 2 yılı 2026-2027 yıllarında yaşasaydım muhtemelen dolar milyoneri olurdum 🙂 Bu işlerde bazı şeyler birazcık da şans. Portföyünüzde 5-10 bin dolar varken paranızı 2 yılda dolar bazlı 2,5 kat yapmanızın bir anlamı pek yok ama bunu portföyün 5-6. yılında portföyde 200-300 bin dolar varken yapabilirseniz o 2 yıllık performans size çok şey katıyor.

Haziran 2024 – Toplam Varlıklar

Son iki ayın bir ayında askerlik sebebiyle çalışmadığım için gelir kaybına uğradım ve bu yüzden cepteki nakitten ciddi miktarda yedim. Tüm bu gelişmeler neticesinde son 2 ayda yatırım portföyüm performans olarak dolar bazında %2 getiri sağlasa da cepteki nakit parayı yediğim için toplam varlıkta %11,27’lik ciddi bir gerileme meydana geldi. Böylece finansal özgürlük oranım %8,46’ya geriledi. (Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz)

Haziran 2024 – Hedefler Son Durum
Haziran 2024 – Varlık Dağılımı

Nakitteki düşüşle birlikte son varlık dağılımımda BİST’in payı ciddi ölçüde artmış durumda. Zaten bu gelir kaybını öngörerek son dönemde kenarda ciddi miktarda nakit tutuyordum. Kenarda 1000 dolar civarında nakit olması şu anki giderlerim için gayet yeterli.

Borsa/eurobond orantısı istediğim orana doğru ilerliyor. Hedef yıl sonunda %13 eurobond, %87 borsa(BİST+ABD) dağılımına sahip olmak.

Haziran 2024 – BİST Portföy Dağılımı

VESBE ve THYAO‘nun ciddi iskonto barındırdığını düşündüğüm için portföyümde en yüksek ağırlığa sahip şirketler olarak duruyorlar. Ay içerisinde ortalama 3-4 iş gününde bir ufak alım-satım işlemleriyle bu ağırlıkları dengeliyorum. Ayrıca buradaki tabloda belirtmesem de şu anda BİST’te gözüken 7.652 doların %70’i yukarıdaki hisselerdeyken, %30’u para piyasası fonlarında nakit olarak duruyor. Dönemsel olarak BİST’te nakit/pozisyon ağırlığımı dengeliyorum. Bu tarz işlemler ve şirketlerim hakkındaki tüm veri ve haberleri anlık olarak paylaştığım Youtube katıl grubuma dileyenler dahil olabilir.

Yatırım portföyümün güzel bir getiri sağladığı ancak askerlik nedeniyle maaş alamayıp nakit paramı harcadığım için toplam varlığımın gerilediği 2 ayı geride bıraktım. Umarım herkesin Mayıs ve Haziran ayları güzel geçmiştir ve Temmuz ayı hepimize sağlık ve bol kazanç getirir. Önümüzdeki ayki raporda görüşmek üzere, hoşça kalın!🙋🏻‍♂️

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x