İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Hedeflerim

Hedeflerim

Artık sıfırdan başlama hikayeme hakim olduğunuza göre şimdi de sıra gelecek hedeflerime geldi. Öncelikle zengin kelimesi bana neyi ifade ediyor bundan bahsetmek istiyorum. Bana göre bir kişinin zengin sayılabilmesi için milyonlarca dolar değerinde yatlara, katlara sahip olması gerekmediği gibi zenginlik sağlık demektir, sevdiklerinin yanında olması demektir gibi fakir edebiyatı da yapmayacağım.

Zenginlik benim tanımımda insanların temel ihtiyaçlarını ortalamanın üstünde karşılayabilmesi ve onu sosyalleştirebilecek imkanlara sahip olabilmesidir. Örneğin yeme-içme, barınma, giyinme birer temel ihtiyaçtır. Ancak karnımı karbonhidratlarla(pilav, makarna, ekmek vb.) değil de bol proteinli bir beslenmeyle ayda en az 5-6 kg et yiyerek doyuruyorsam(düzenli spor yapan biriyim ve hepçil değil direkt olarak etçil biriyim), üstüme bir kıyafet alacağım zaman etikete bakma ihtiyacı hissetmiyorsam, ortalama üstü bir semtte bodrum veya giriş katı olmayan, daracık değil de geniş ve ferah odalara sahip bir eve sahipsem kendimi zengin sayabilirim. Elbette zenginliğin de kendi içerisinde seviyesi olabilir. Günümüzde 2 milyon liralık bir eve sahip biri zengin sayılabileceği gibi, başkası 20 milyon liralık bir eve sahip olarak daha zengin biri olabilir. Bu durumda 2 milyon liralık evi olana “kendini zengin mi zannediyorsun, millet ne hayatlar yaşıyor.” demek bana komik geliyor.

Hayat anlayışım gereği lükse karşı biriyim. Yukarıda tanımladığım zenginlik kavramı içerisinde bir yaşama sahip olmak isterim ancak çok param da olsa 20 milyon liralık bir evi istemem, muhtemelen 4 milyon liralık evde oturup kalan 16 milyon lirayı işletir daha çok kazanırım. O para ile de kendi okuluma her yıl düzenli bağış yapıp okulumu lüks hale getirirdim çocuklar için.

Şu an Twitter’da fenomen olan çoğu temettü hesabının aksine çok daha genç yaşımdan finansal bilince sahip olmanın avantajını yaşıyorum. Hiçbir zaman temettü emeklisi olma gibi bir niyetim yok. Çünkü çok severek yaptığım bir işim var ve emeklilik yaşıma kadar da işimi yapmaya devam edeceğim. Ben ve eşimin toplam geliri de Türkiye şartlarında bize gayet güzel bir yaşam sağlayacaktır zaten(elbette alım gücü aynı oranda 2-3 sene daha düşerse o zaman aynı şeyden bahsedemeyebilirim, o zaman da zaten yurtdışı seçeneğimizi kullanırız). Sadece birikimlerimden en az çabayla en fazla kazanç sağlayacağım yöntemin borsada uzun vadeli birikim yapmak olduğunu bildiğim için böyle bir şeye yöneldim. Yoksa düz mantık olup kenara attığım paramı dolar veya altına çevirsem bile enflasyondan minimum zararı alır(evet döviz ve emtia da sizi tamamen enflasyondan tam anlamıyla korumaz) yine de birikimim çok olduğu için mal varlığına sahip olabilirim.

Hedefim 300.000$ değerinde toplam mal varlığına(gayrimenkul, araç, hisse senetleri, eurobond, emtia, nakit vs.) sahip olmak. 4 yıldır hayatımın parçası olan ve yakın gelecekte evleneceğim kız arkadaşımla açıkçası erken emeklilik planlarımız en azından şimdilik yok. Çünkü ikimiz de zorunda olduğu için değil de severek yaptığı işe sahip olan şanslı azınlıklardanız. Ben Milli Eğitim’de yönetici olarak çalışırken, kız arkadaşım da çok yakında mezun olup doktor olacak. Maddi haz, manevi haz, statü, fiziksel yorgunluk gibi konularda bize handikap sağlamayan aksine artısı olan işlerimiz var. Tabi gelecek bize ne gösterir bilemeyiz😅 Bu yüzden 300.000$ varlığa ulaşınca işlerimizi bırakıp temettü emeklisi olmayacağız gibi görünüyor. Eğer bir gün 300.000$ varlığa sahip olabilirsek istediğimiz zaman işlerimizi bırakabiliriz. Bu parayla oluşturacağımız ortalama %5 temettü verimliliği olan bir portföy ile senelik ortalama 15.000$ temettü alır ve yaşamımızı sürdürebiliriz. İşlerimizi bırakmayacak olsak bile istersek ömrümüzün sonuna kadar çalışmadan yaşayabileceğimizi bilmek bizi psikolojik olarak oldukça olumlu etkileyecektir.

Şu anda sahip olduğum tek şey 250.000₺(16,500$) değerinde bir araç ve her ay kenara atabildiğim 1.500₺(100$). 16.500$ olan mal varlığımı ortalama 10 yıl içerisinde 300.000$ yapmayı hedefliyorum. Bloğun takipçileri de bu süreç boyunca portföyümün büyümesine şahit olacaklar. Hazırsanız başlıyoruz!

Dipnot: Bu yazıları birilerinin 10-15-20 sene sonra hedefime ulaştığımda okuyacağını bilerek yazmak inanılmaz haz veriyor. Şimdiden geleceğe selamlar 🙂

Subscribe
Bildir
guest
10 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammet

Size nasıl ulaşabilirim sorum olucak

hocam

Last edited 8 ay önce by Muhammet
Zengin Muallim

Merhaba, zenginmuallim@gmail.com adresine mail atarak bana ulaşabilirsiniz.

Ruzgar

Harika bir öngörü, mükenmel bir özgüven.. Birlikte devam ediyoruz hocam 👍 başarılar inşallah yanılmayız.

Zengin Muallim

Çok teşekkür ederim Rüzgar Bey. Umarım birlikte başaracağız 🙂

Sinan

Hedefinizde başarılar dilerim hocam. Bende başlayalı 17 ay oldu. İnşallah sabredip sonuca ulaşırız.

Zengin Muallim

Teşekkür ederim. Sabırlı olmamız ve işimizi şansa bırakmayıp kendimizi bu alanda sürekli geliştirip eğitmemiz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra başaramayacağımız bir şey yok👍🏻

Gokhan T

Yolculugunuzda basarilar

Zengin Muallim

Çok teşekkür ederim Gökhan Bey 🙏

Zengin Muallim

Belki gelecekte birlikte genel kurullara katılır, toplantılar öncesi buluşmalar gerçekleştiririz diğer yatırımcı arkadaşlarla. Yorumunuz ve güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Temettüzade

Yakın zamanda başlamışız, gelecekte beraber emekli olmak umudu ile

10
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x