İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Warren Buffett “Kız Gibi” Yatırım Yapıyor

Warren Buffett “Kız Gibi” Yatırım Yapıyor

Warren Buffet “kız gibi” yatırım yapıyor.

Cinsiyetçi bütün söylemlerden uzak dursam da bu söz bana ait değil. ABD’li yazar Louann Lofton’un kitabının adı.

Peki kız gibi yatırım yapmak ne demek?

  1. Kadınların yatırımları, erkeklere göre daha uzun süreli. Yani erkekler daha çok al-sat yapıyor, bu da getiri oranlarını düşürüyor. Hatırlarsanız iki gün önce anneannemin benim için 15 yıl önceden ileride evlendiğimde düğünde takabilmesi için aldığı altınlardan bahsetmiştim🙂
  2. Kadınlar çevrenin baskısına karşı erkeklere göre daha bağışıklar. Bu çocuk yaştan itibaren çevrenin kadınlar üzerinde yaratmış olduğu baskıdan kaynaklanıyor. Baskıya karşı daha dirençli oldukları için insanların şu hisse düşecek satalım, bu uçacak alalım demesini önemsemez.
  3. Kadınlar yatırımda heyecan aramazlar. Erkeklere göre daha az testosterona sahip oldukları için gereksiz riskler almazlar. Yani risk alma konusunda daha gerçekçidirler.
  4. Kadınlar iyi araştırmacıdırlar. Bir kıyafet alırken bile onlarca mağazayı gezerler. Bir şey satın almadan önce Trendyol’da favoriledikleri yüzlerce kıyafet vardır. Erkekler ise genelde ilk girdiği mağazada, fiyatı çok önemsemeden hoşlarına gideni alırlar.
  5. Kadınlar aşırı özgüvenli değildir. Erkeklerde yatırım yaparken “ben en iyisini bilirim” düşüncesi hakimdir ve bu yanlış kararlar vermelerine neden olur. Kadınlar bilmediği şeyleri kabullenmeye daha çok meyilliyken, erkekler kolay kolay yanlışlarını kabul etmezler.
  6. Bir önceki maddeye bağlı olarak kadınlar hatalarından daha fazla ders alırlar. Erkekler ise hatayı kabullenmekte zorlandıkları için aynı hataları tekrarlama şansları daha yüksektir.

Kıssadan hisse; sizler de yatırım yaparken “kız gibi” yatırım yapmaya özen gösterin. Bu arada ileride kadınlarımız ve çocuklarımızın finansal okuryazarlığını geliştirebilme adına daha fazla içerik üretmeye çalışacağım.

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
finansal özgürlük yolcusu

Toplu bir para ile mesela ev satışından gelen bir para ile nasıl uzun vade portföyü oluşturabiliriz (hisse seçimi değil) paranın hangi şekillerde alım yapılmalı sizce bir simülasyon yapabilir misiniz?

sıkı takipçiiii

kişinin eşi ile beraber yatırım yapması 2 aklın ortak kullanılması bu konuda mükemmel örnek olur bence sayın hocam 🙂

4
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x