İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Mart 2023 – Portföy Performansı

Mart 2023 – Portföy Performansı

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
NOT 2: Eğer video ve sayfadaki görseller gözükmüyorsa lütfen sayfayı yenileyin

Finansal özgürlük yolculuğumun 340. gününden herkese selamlar. Yolculuğumda Mart ayı itibariyle 11 ayı geride bıraktım. Önümüzdeki ay finansal özgürlük yolculuğumun ilk yılını değerlendireceğim ayrı bir yazı yayınlamayı planlıyorum🙂 Her geçen gün kendimi geliştirmeye devam ediyorum ve bu gelişmeleri görmek beni çok mutlu ediyor. Borsa yatırımına başlayalı 3 yıl olmuş. Sevdiğim takım olduğu için veya bugün tavan gittiği için yarın da gidecek diye hisse aldığım günlerden bugünlere geldiğimi görmek çok sevindirici. Artık bilanço okumayı bilen, finansla ilgili belki 30-40 kitap okumuş, finans etkinliklerine katılım sağlayan, sektörleri ilgilendiren verileri yakından takip eden birisiyim.

Önce biraz özel hayatımdaki gelişmelerden başlayayım. Bu ayın başında bildiğiniz gibi gönüllü olarak MEB tarafından Kahramanmaraş’a görevlendirildim. Yaptığım iş hakkında çok detay veremesem de oradaki bütün ilçeleri gezdik ve raporlar tuttuk. Ancak gittiğim zaman açıkçası yaptığım işe lanet ettim ve büyük hayallerle çalıştığım MEB’deki birimimden dönem sonunda ayrılmaya karar verdim. Bu sebeple 21 Mayıs’ta yapılacak olan EKYS(Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı)’ye girmeye karar verdim ve Kahramanmaraş’tan döndüğümde kitap siparişi verdim.

1.5 ay gerçekten bir sınava hazırlanmak için(hele ki aynı anda çalışan, yüksek lisans yapan ve Youtube’da içerik üreten biriyseniz) çok kısa bir zaman. Bir de ders çalışma konusundaki tembel kişiliğim üstüne eklenince daha da zor olacak gibi. Bakalım umarım başarılı olurum🙂

Geçen ay tartıya çıktığımda 86,6 kiloya ulaştığımı gördüm. Bu kiloya en son 2019 yılında KPSS’ye hazırlanırken ulaşmıştım(gerçi o ara 96-97 kiloları bile görmüştüm de neyse🤫). 2019 yazından beri pandemi dönemindeki aralıklar haricinde düzenli spor yaptığım için fiziğim gerçekten güzel olmuştu. Ancak son 3 aydır iş yoğunluğu, yarıyıl tatili, hastalık vs. derken sporu ciddi anlamda saldım. Bir de üstüne yemeği(özellikle tatlıyı) çok abarttığım için Kasım’dan bu yana 6 kilo almışım. Son 2 haftadır düzenli şekilde sporuma tekrar başladım ve tatlı yemeyi de azalttım. Şimdiden 1 kilo verdim bile. Haziran’a kadar 80 kiloya inmek istiyorum. Doğum günü fotoğrafımda tshirt giyerken göbeğimle değil de kaslarımla ön plana çıkmam lazım💪🏻

—————————————————————————————————————————————————————

Şimdi de biraz finansal olarak bu ay nasıl geçti ona bakalım🙂

Bu ay Borsa İstanbul yatırımcıları için hiç iç açıcı bir ay olmadı. Altın, dolar ve NASDAQ yatırımcıları ise bu ay sevinçliydi. Benim portföyümde hepsi yer aldığı için nötr geçen bir ay oldu🤣 Aylık performansları şöyle bir grafiğe dökecek olursak;

Bu ay BİST ne yazık ki kıpkırmızı bir ay geçirdi. Portföyümü çeşitlendirmem beni bu ayki sert düşüşten kurtardı. Yatırım portföyüm %46 BİST/%11 NASDAQ/%32 Eurobond/%9 Altın dağılımına sahip. Kafamdaki portföy dağılımlarıyla alakalı bir anket oluşturmuştum Twitter’dan. Yaklaşık 450 kişinin oy verdiği ankette en çok seçilen seçenek D şıkkındaki dengeli dağılım olurken güncel stratejim 50 BİST/25 ABD/25 E.BOND seçeneği ise ikinci sırada yer aldı. Portföy dağılımı hakkındaki düşüncelerimi yakında Youtube’da bir videoda açıklayacağım.

Kasım ayı yazımda bahsettiğim gibi Aralık ayından itibaren BİST’ten alımlarımı durdurup NASDAQ tarafından alım yapmaya başlamıştım. Bunu hem uzun süredir portföyümde çeşitlendirme yaparak riskimi azaltmak için istiyordum hem de BİST’in yaptığı ralliden ve NASDAQ’ın geçirdiği ayı sezonundan sonra oraya yatırıma başlamak için doğru zaman olduğunu düşünmüştüm. Şu ana kadar aldığım karar bana güzel netice verdi ve BİST’teki kayıplarımı diğer taraf karşılamaya başladı. Bu konuda konuştuğum birçok kişi artık dönemsel portföy geçişleri yapabileceğimi söylese de ben açıkçası sıkıcı bir yatırımcı olarak böyle riskler almak istemiyorum. Belki ileride tamamen geçiş yapmak yerine oranlarında oynama yapabilirim. Örneğin şu dönem bana göre %34 BİST/%66 ABD şeklinde portföy dengelemesi gayet güzel olurdu. Yine de şimdilik güncel stratejime sadık kalacağım.

Bu ay ayrıca temettü severler için çok güzel bir aydı. Elbette şirketlerin bu yıl temettü konusunda defansif olmaları hatta temettü devi Ereğli’nin bile bu yılı pas geçmesi biraz can sıkıcı olsa da bence bu durum şirketlerin finansalları açısından uzun vadede olumlu sonuçlar verecektir. Bu ay Ford, Tüpraş ve Akbank‘tan toplam 67,96$ temettü geliri elde ettim. 2022 yılı pasif gelirim sadece 36,22$‘dı. Bu yıl henüz Mart ayında olmamıza rağmen bu tutarı yaklaşık ikiye katlamış oldum. Ancak senelik 15.000$‘a ihtiyaç duyduğumu göz önünde bulundurursak daha gidecek çok yolum var😅

Şimdi aylık performanslara geçelim;

Mart 2023 – Yatırım Portföyü Performansı

Bu ay yatırım portföyümde BİST tarafı %11,91’lik dolar bazlı düşüş yaşadı. ABD’deki QQQ ETF’imden bu ay 304$ değerinde alım yaptım. Bir de üstüne başarılı performansla birlikte 376$ yükseliş yaşadı ve altının da desteğiyle birlikte BİST’in kaybının büyük çoğunluğunu telafi ettiler. Mart ayında yatırım portföyüm TL bazında ufak bir artış sağlasa da kurun yükselmesiyle birlikte dolar bazında -%1,27’lik düşüş yaşadı.

Mart 2023 – Genel Performans

Varlıklarımda nakitte çok ufak bir azalma (-17$) yaşansa da bir Türkiye ilginçliği olarak yaşlandıkça dolar bazında arabam değer kazanmaya devam ediyor. Bu ay aracım dolar bazında %2,28 değer kazandı. Her zaman dediğim gibi arabayı ilana koyduğum gibi hemen satabileceğim hatta galericinin teklif edeceği kadar düşük düzeyde yazıyorum portföyümde. Burada temel amaç toplam varlıkların 300.000$’a ulaşması ve 300.000$ değerinde varlığa sahip olunca istediğim zaman varlıklarımın tamamını dengeli bir yatırım portföyüne çevirerek onlardan elde edeceğim pasif gelir ile yaşayabileceğim. Yani 300.000$’a ulaşınca artık maddi açıdan çalışmak zorunda olmadığımı biliyor olacağım. Bunun insana katacağı moral ve özgüven paha biçilemez. Şu an mesela işsiz kalsam ve tüm varlığımı yatırım portföyüne çevirerek yaşamak istesem senelik ortalama 1.500$(aylık 125$) gelir elde ederek muhtemelen açlıktan ölürüm…

Her şeye rağmen bu ay toplam varlığım dolar bazında %1,11’lik artış gösterdi ve finansal özgürlük oranım %10,11’e yükseldi. (Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz)

Mart 2023 – Yatırım Portföyü Dağılımı
Mart 2023 – Varlık Dağılımı
Mart 2023 – BİST Portföy Dağılımı
Mart 2023 – Hedefler Son Durum

2023 yılının kalan 9 ayı için iki hedefim var. Birincisi yatırım portföyümde yapacağım alımlar ile dağılımı %50 BİST/%25 ABD/%25 Eurobond şeklinde ayarlayabilmek. Şu anda bu üçünün arasındaki orantı 51/12/37 şeklinde. İkincisi de toplam varlıklar içinde aracımın payını %50’nin altına(uzun vadede %20) düşürmek. Çünkü sonuçta araç bana getiriden çok götürüsü olan bir şey ve onu yatırım için elimde bulundurmuyorum.

Umarım sizlerin Mart ayı benimkinden çok daha güzel geçmiştir. Önümüzdeki ay görüşmek üzere, kendinize iyi bakın🙋🏻‍♂️

Etiketler:
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Onur newtuxoğulları

Selamlar hocam.

BU ay temettü ve ABD yatırımlarıyla oldukça verimli geçmiş görünüyor.

Ben de dolar ve gram yukselisleriyle TL cinsinden, yine dolar birikim ekleyerek de USD cinsinden büyüyerek oldukça hızlı bir ay yaşadım.

Bist tarafında da temettu hisseleri toplamaya devam ediyorum ama esas planımı bist üzerinden kuramadığım için bist yansa da umurumda olmuyor açıkçası.

Buse

Tebrik ederim, son 6-7 aydır takip ediyorum yolculuğunuzu. Yavaş yavaş portföyünüzün büyüdüğünü, hedefinize yaklaştığınızı görmek adeta bir film izlemek gibi. Bir de bildiklerinizi sürekli Youtube’da bizlere aktarmanız da çok güzel bir düşünce. Başarılar diliyorum.

4
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x