İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Mart 2024 – Aylık Rapor

Mart 2024 – Aylık Rapor

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
NOT 2: Eğer video ve sayfadaki görseller gözükmüyorsa lütfen sayfayı yenileyin
.

Finansal özgürlük yolculuğumun 706. gününden herkese merhaba. Bu ayki raporumuzda 23. ayı geride bıraktık😎


Bölüm1: Bende ne var ne yok?

Güzel bir Mart ayı sona erdi. Bu ayın yaklaşık 10 gününde Elif yanımdaydı. 4 yıldır İstanbul’da yaşamama rağmen gitmediğim bir çok yeri birlikte gezip gördük. Şile, Beykoz Korusu, Beykoz Cam Müzesi, Dolmabahçe Sarayı bunlardan bazılarıydı. İstanbul’da yaşayanların hafta içi Beykoz Korusu’na giderek yürüyüş yapmalarını ve İBB tesislerinde boğaza karşı kahvaltı yapmalarını tavsiye ediyorum. Bu arada cam müzesi ile ikisi yürüme mesafesindeler ve oraya özellikle çocuğu olanlar mutlaka gitmeli. Bahçesinde tavşanları sevebiliyorsunuz, atölyede çocuklar uzmanlarla birlikte cam yapabiliyor. Oldukça keyifli bir deneyimdi bizim için.

Bu yıl bir türlü iyileşemedim ne yazık ki. Sürekli grip olup duruyorum. Bağışıklığım gerçekten çok düşük. Biraz toparlasam da Nisan ayına burnumu çekerek ve öksürerek giriyorum. Bu kadar gezip tozmanın bedeli hastalık oldu maalesef. Önümüzdeki ay da ben Manisa’ya gideceğim ve 8 gün Elif’in yanında olacağım. Piyasalar da bayram nedeniyle kapalı olacağı için bu tatil bana çok iyi gelecek.

Son olarak bu yaz Elif 18 Ağustos’ta TUS’a gireceği için o tarihe kadar arada günübirlik denize gitme dışında pek bir gezme tozmamız olmayacak. 2 Eylül’de de benim seminer dönemim başladığı için İstanbul’da olmam gerekiyor. Bizde aradaki kısıtlı zaman dilimine 2 gece 3 günlük bir Marmaris tatili sıkıştırdık. Daha önce sizden de Aydın, Muğla merkez ve Marmaris bölgesinde yeme/içme ve gezip görme adına tavsiyeler istemiştim. Birçok yeri not aldım ve halen yeni tavsiyelere de açığım🙂


Bölüm 2: Ekonomideki gelişmeler

Bu ay piyasa politika faizinin sabit kalmasını beklerken TCMB sağ gösterip sol vurdu ve faizleri %50’ye yükseltti. Artık gerçekten şirketler için can acıtacak seviyelere geldi. Ticari kredi faizleri %60’lara, ihtiyaç kredisi faizleri %80’lere yükseldi. Böyle bir ortamda hem talebin azalması hem de şirketlerin kârlılıklarının düşmesi hatta bazılarının ciddi zararlar etmesi beklenebilir. Piyasa mevcut faiz oranlarında kalıcılık beklemeyip kısa sürede inişe geçileceğini düşünerek kararları çok ciddiye almıyor ama ben bu kadar kesin ve net olamıyorum.

Dolar kurunda ise bu ay başlarda bir hareketlilik vardı. İnsanlarda geçen yılki seçimde olduğu gibi seçim sonrası kurun yükseleceği beklentisi oluştuğu için dolara olan talep arttı ve interbank ile Kapalıçarşı arasındaki makas 1TL’nin üstüne çıktı. Faiz kararı sonrasında ise kur inişe geçti ve makas da daraldı. Dolar kuru bu ayı %3,65 yükselişle 32,44TL’den kapattı. Mevduat tarafındaysa faizler %50’den %57’lere geldi. Para piyasası fonlarında bileşik getiriler %70’lere ulaşmış durumda. Artık gerçekten çok ciddi bir rakip ve reel getiri potansiyeli oldukça yüksek. CDS tarafındaysa bir ileri bir geri devam ediyoruz. Ocak ayını 324bp olan 5 yıllık CDS primimiz Şubat’ta 289’a gerilemişti. Bu ay tekrar yükseldi ve 311bp ile kapattı. Eurobondlarda en yüksek faizler %8 civarında.

Borsa tarafını konuşacak olursak ay boyunca testere piyasasını yaşadık. 8700-9300 arası gitti geldi sürekli. Yabancılar 22 Mart ile biten haftanın sonuna kadar geçen 4 haftalık süreçte borsada 95,42 milyon dolarlık satış yaptı. Yalnız ilk 3 hafta satıcı pozisyondayken son hafta çok ciddi alıcı pozisyondalardı. Ayın son haftasının verisini 4 Nisan’da alacağız ve tahmin ediyorum ki son haftada da güzel bir alım gerçekleşti. Endeksin F/K değeri Şubat sonunda 7,62’yken Mart sonunda gelen bilançoların etkisiyle 7,37’ye geriledi. Endeksin bu değerlerle ucuz olmadığını ve adil değerlendiğini düşünüyorum. Zaten son 5 yılın medyan değeri 7,4FK. Eğer enflasyon düşürülür, rezervler toparlanır ve kredi not artışları gelirse o zaman endeksin adil değeri için 8-10 F/K’ları konuşabiliriz.

Tüm veriler dolar bazlıdır.

BİST iki aylık ciddi yükselişten sonra bu ayı ekside kapattı. Altın tarafındaysa FED’in faiz indirimlerine başlama beklentilerinin alevlenmesiyle birlikte bu ay ciddi bir sıçrama oldu. Nasdaq100 endeksi ise üst üste 5. ayı yeşil kapattı.


Bölüm 3: Portföy Performansı

Bu ay herhangi bir temettü veya kupon ödemesi almadım. Ancak portföyümdeki hemen hemen bütün şirketler bilançolarla birlikte temettü kararlarını da açıkladılar. Nisan ayında şu ana kadarki en yüksek aylık temettü/kupon gelirimi elde edeceğim gibi duruyor.

Mart 2024 – Yatırım Portföyü Performan

Bu ay yatırım portföyüm performans olarak hemen hemen sabit kaldı diyebilirim. Eurobond tarafında zaten aylık 24 dolar kupon faizi birikiyor, üstüne çok ufak da bir değer kazandı. Altınsa portföyümde harika bir misafir olarak yerinde duruyor. Altın yatırımcısı olmamama rağmen piyasaları aktif seyreden biri olarak 2.200-2.400 dolar arası ons hareketi bekliyordum ama bu kadar hızlı bir hareketi beklemiyordum. Umarım düğün sonrası bozduracağım zaman da böyle yüksek değerde kalır😅 BİST portföyüm endeksten pozitif ayrıştı ama yine de ayı ekside kapattı. Yılbaşından bu yana endeks dolar bazlı +%12,15 performans gösterirken ben %16,39 ile oldukça önde götürüyorum. 23 ayda BİST’in dolar bazlı CAGR oranı %35,45’ken, benim CAGR oranım %51,28. Yaklaşık 5 yıldır işlem yapmama rağmen son 1 yılda sahip olduğum bilince daha önce hiç sahip olamamıştım. Halen de kendimi her geçen gün geliştiriyorum. Baştan beri bu bilinçte olsaydım CAGR değerim çok daha yüksek olabilirdi. Mesela Nisan 2022’de portföyümde %33 ağırlıkta VESBE, %33 ağırlıkta FROTO ve %33 ağırlıkta EREGL vardı. Şimdi bakınca tam bir komedi portföy 🙂

Ortalama yıllık bileşik getiri tablosu
Mart 2024 – Toplam Varlıklar

Şubat ayı sonunda BİST’te %80 pozisyondayken Mart’ta ağırlığımı %90’a yükselttim. Yani o tarafta alım da yaptım ancak bu ay benim inanılmaz tasarruf ettiğim bir ay oldu ve nakit kısmı ben fark etmeden inanılmaz büyüdü. Hatırlarsanız Ekim ayında kredi kartı borçlarımı kapatmak için ABD tarafındaki ETF’lerimi satmıştım. Kalan tutara işlenen gecikme faizi enflasyonun oldukça üstünde olduğu için artık ekstrenin sadece asgari tutarını ödemenin bir mantığı yoktu. 2023 Haziran’a kadar geçen son 3 yıllık süreçte neredeyse her fırsatta bilinçli olarak yatırım amaçlı borçlandım ancak artık yaptığım tek borç evlilik için yaptığımız taksitli alışverişler oluyor. Bu yüzden her geçen ay eski krediler ve nakit avanslar eridikçe ödenen borçlar da azaldığı için haliyle cebe daha çok para kalıyor. Nakitte tuttuğum paranın da büyük bir çoğunluğunu para piyasası fonlarında değerlendirip aylık yaklaşık %4 civarında getiri elde ediyorum. Tüm bu gelişmeler sayesinde bu ay nakit kısmı neredeyse ikiye katlanmış oldu ve toplam varlığımda inanılmaz bir sıçrama meydana geldi. Bu ay yatırım portföyüm performans olarak dolar bazında –%0,59 kayba uğrarkennakitle birlikte toplam varlığım %9,33 büyüdü. Böylece finansal özgürlük oranım %9,11’e yükseldi ve şu ana kadarki en yüksek seviyeye ulaşmış oldum💪🏻(Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz)

Mart 2024 – Hedefler Son Durum
Mart 2024 – Varlık Dağılımı

Nakit kısmı çok büyüse de para piyasası fonlarından reel getiri elde ettiğim ortamda bunu çok önemsemiyorum. Fırsat buldukça BİST tarafına eklemeler yapa yapa hisse ağırlığımı artırmaya devam edeceğim.

Mart 2024 – BİST Portföy Dağılımı

Bu ay portföyümdeki TTRAK, FROTO, THYAO ve TUPRS hisseleri güzel performans gösterdiler. Özellikle ISMEN ve MGROS ise çok kötü bir performans gösterdiler. Bu fiyat hareketleri neticesinde uzun süredir portföyümde en yüksek ağırlığa sahip olan şirket THYAO’nun tahtına ISMEN geçti. Portföyün ay sonu dağılımı yukarıdaki grafikteki gibi oldu.

Yatırım portföyüm yerinde saysa da tasarruflarımla nakiti büyütmem sayesinde portföyümü ciddi büyütebildiğim güzel bir ayı geride bıraktım. Umarım herkesin Mart ayı güzel geçmiştir ve Nisan ayı hepimize sağlık ve bol kazanç getirir. Önümüzdeki ayki raporda görüşmek üzere, hoşça kalın!🙋🏻‍♂️

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x