İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Mayıs 2023 – Aylık Rapor

Mayıs 2023 – Aylık Rapor

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
NOT 2: Eğer video ve sayfadaki görseller gözükmüyorsa lütfen sayfayı yenileyin
.

Bu yazıyı 31 Mayıs’ta yazıyorum. Bugün finansal özgürlük yolculuğumda dile kolay 400 günü geride bıraktım(Vay be!😎). 400 gün yani 13 ay önce “artık sağlıkla ilgili bir sorun olmadığı sürece asla yatırım portföyümü bozmayacağım ve finansal özgür olabilmek için bu portföyümü sabırla büyütmeye devam edeceğim” demiştim. Bu yola çıktığımda tüm varlığım sadece 17.500$ değerinde bir arabaydı. Şu an 36.642$’a ulaşmış durumdayım ve net varlığımı 400 gün içinde dolar bazlı %109 artırabilmeyi başarmışım. İstanbul‘da yaşayan kiracı bir öğretmen olarak 13 ayda 10.000$ değerinde yatırım portföyüne sahip olmuşum. Gelirimi artırdım, tasarruf ettim, yeri geldi doğru yerde borçlandım ve elimden geldiğince doğru yatırımlar yaparak sıfırdan bu değere ulaşabildim.

Bu ay bazı uzun vadeli hedeflerimle ilgili bir tweet attım ve 950.000 görüntülenme aldı. Herkes oldukça ilgi gösterdi ve beni destekledi. Destekleriniz için teşekkür ederim. Bu hedefleri er ya da geç gerçekleştireceğim. Mesela MEB’den istifayı maksimum 6 yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyorum ancak ev ve araç hedeflerim için en az 10 yılım var diyebilirim. Her şeyin hayırlısı elbette.

Mayıs ayında bir ara Manisa-İzmir kaçamağı yaptım yine. Blablacar ile aracıma yolcu aldım ve gidiş-gelişim otobüs biletinden bile daha ucuza geldi. Manisa’da küçük bir tatil yapmış oldum kız arkadaşımla ve çok kaliteli zaman geçirdim. Ben bu yazıyı yazarken o da yola çıkıp İstanbul’a geliyor. 1 Haziran onun, 2 Haziran da benim doğum günüm🙂 Yarın beraber doğum günümüzü kutlayacağız. Kutlama konularında da oldukça tasarruflu bir çiftiz. Özel gün adı altında hediyeleşme ve kutlama yapmayı pek doğru bulmuyoruz. Doğum günümüz aynı gün olduğu için sene içinde kutladığımız tek özel gün bu gün diyebilirim. Özel gün olduğu için değil birbirimize kıymet verdiğimiz için yıl içinde sürekli hediyeleşiyoruz🎁 O yüzden bu tarz günlerde gereksiz para harcamayı doğru bulmuyoruz.

Meraklılarına: Pastanın toplam maliyeti 70₺ oldu ve 8 dilim çıktı😋

Şimdi birazcık bu ayki ekonomik ve siyasi gelişmelerden bahsedelim.

Bu ay seçim ayıydı ve nihayet insanların kutuplaştığı, nefret dilinin eksik olmadığı, borsayı olumsuz etkileyen, doların baskılanmasına yol açan seçim sürecini geride bıraktık. Milletvekili seçiminde cumhur ittifakı mecliste çoğunluğa sahip olurken cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı ve ikinci tur sonunda Recep Tayyip Erdoğan üçüncü kez cumhurbaşkanı seçildi.

İlk tur öncesi Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanacağı beklentisiyle uzun zaman sonra borsaya yabancı girişi oldu. Ayrıca CDS 6 ay sonra 500 puanın altına indi ve 478’leri gördü. Ancak seçimin ikinci tura kalmasıyla CDS 700’lere tırmandı ve yabancı borsada ilk tur öncesi aldığı malın tamamını elinden çıkardı. İkinci turun ardından seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ve kabinede Mehmet Şimşek, Lütfi Elvan, Naci Ağbal gibi isimlere yer verileceği söylentilerinin çıkmasıyla borsada pozitif bir ortam oluştu.

Aylık performanslara bakacak olursak;

Nasdaq verisi 31 Mayıs 21:27 verisidir. Tüm getiriler TL bazındadır.

Mayıs ayı yemyeşil bir ay oldu. Dolarda uzun süredir devam eden kontrol seçim sonrası yavaş yavaş bırakılmaya başlandığı için uzun süre sonra ilk kez bu oranda yükseliş yaşadı. En son 2022 Temmuz’da %7,27 yükselmiş ve o zamandan bu yana aylık %2’nin altında ufak yükselişlerle devam etmişti. Güncel olarak 20,72₺ seviyesinde olan kurun adil değerinin 26-27 lira civarında olduğu söyleniyor. Bunu göz önünde bulundurursak daha gidecek %30’luk yeri var demektir. Yani MB tekrar kuru tutabilmek için adımlar atmaya başlamazsa muhtemelen önümüzdeki aylarda da dolar kurunda böyle yükselişler görmeye devam edeceğiz.

Öte yandan görüyoruz ki altın ve BİST100 TL bazında sahte yükseliş yaşamış. Çünkü dolar olarak getirileri olmadığı gibi dolar bazında sınırlı da olsa değer kaybetmişler. Bu ay Nasdaq ise onların aksine çok güzel bir performans gösterdi ve TL bazında %15,2 dolar bazında ise %8 yükseldi.

Peki tüm dünyada bunlar yaşanırken sende ne var ne yok hocam?

Mayıs ayında hiç alım yapmadım ve bunun yerine elimdeki nakiti artırmak istedim. Çünkü yaz tatili geliyor ve yazın 2 ay boyunca ek ders ücreti almayacağım + çalışmadığım için daha çok gezeceğim ve bu da harcamalarımı artıracak. Bir de aracın bakım ve muayene zamanı da geldi😄 Haziran ayında da bu yüzden alım yapmayı düşünmüyorum. Muhtemelen Temmuz’da memura dolar bazlı ciddi bir zam yapılacak. Eğer bu zam gerçekleşirse Temmuz ve Ağustos ayında yüklü bir alım yapabilirim. Geçen ay yaklaşık 14.000 lira nakitim varken bu ay kenardaki param 25.000 lira oldu.

Bu ay JANTS ve ISMEN‘den toplam 20,67$ temettü ödemesi aldım. Böylece bu yıl şu ana kadar elde ettiğim pasif gelirlerimin toplamı 104,82$ oldu.

Pasif Gelir Tablom

Şimdi de yatırım portföyümün aylık performansını inceleyelim;

Mayıs 2023 – Aylık Yatırım Portföyü Performansı

Bu ay yatırım portföyüm TL bazında %7,35 ve dolar bazında %0,63 büyüdü. Kabaca baktığımızda geçen ay halka arzlarda olan paramın tamamı nakite dönmüş gibi duruyor. Halka arzlarda hacimleri takip ettim ve azaldığını gördüğüm gibi çorba paramı alıp çıktım. Zaten canlı yayınlarda defalarca dediğim gibi halka arzlar birilerini söğüşlemek ve birilerini de zengin etmek üzere kurulmuş bir düzen gibi geliyor bana. Şu anda halka arzlardaki o pis zincir bir nebze de olsa kırılmış gözüküyor. Umarım bundan sonra da böyle devam eder.

Yatırım varlıklarım içerisinde Mayıs ayında bana reel kayıp yaşatan tek varlık altın olmuş. Aslında ons grafiğini açtığımızda Mayıs ayında sadece -%1,37 düştüğünü görüyoruz ancak Türkiye’de son 1 aydır yaşanan ikili kur bizdeki altın fiyatlarını çok daha farklılaştırdı. Seçim sonrası çarşı kurlarının düşmesiyle birlikte altın döviz bazlı kayıp yaşamış oldu.

Nasdaq’daki varlıklarım ise bu ay çok güzel yükseldi ve altındaki kaybı fazlasıyla telafi etti. Bu ay ABD portföyüm dolar bazlı %7,1 büyüdü. Yatırımımda yaptığım çeşitlilik yine bana bir sigorta sağlamış oldu. Son 6 aydır BİST yerinde sayarken eurobond, Nasdaq ve altın yardımıma koştu. Riski çok sevmeyen biri olarak bu sebeple çeşitlendirmeden asla vazgeçmeyeceğim gibi duruyor. Ne zaman bir alana çok hakim olursam o zaman belki daha konsantre bir portföye sahip olabilirim.

Mayıs 2023 – Yatırım Portföyü Varlık Dağılımı

Borsa İstanbul tarafındaysa bildiğiniz gibi uzun ve orta vadeli iki portföyüm vardı. Mayıs ayında da analizlerime göre aldığım ve değerleyerek ucuz bulduğum şirketlerden oluşan orta vadeli portföyüm uzun vadeli portföyümün çok üzerinde bir getiri sağladı. Hatta öyle ki uzun vadeli portföyüm bu ayı dolar bazlı ekside kapatırken, orta vadeli portföyüm dolar bazlı yaklaşık %3 getiri sağladığı için BİST tarafında toplamda reel getiriye ulaşabildim.

Şimdi de genel performansa bakalım;

Mayıs 2023 – Varlıklar Genel Performans

Bu ay araba piyasası çılgın atmaya devam etti. Ancak ben döviz kurunun bırakılmaya başlanmasıyla birlikte önümüzdeki aydan itibaren artık fiyatların döviz bazında düşmeye başlayacağını hem umut ediyorum hem de tahmin ediyorum. Dolar bazlı %14,43’lük artış yaşayarak uzun vade için olmasa da kısa vade için en güzel yatırım aracı oldu aldığım süre içinde. Ancak yine de zorunda olmasam paramı kesinlikle araba yerine yatırım araçlarına yatırırdım. Sonuçta araç durduk yerde bir sürü masraf oluşturan bir şey. Örneğin bu yıl sigorta, kasko, muayene, bakım, mtv derken minimum 1.000 dolar masrafa soktu beni. Bunun dışında da bazen ekstra masraflar olabiliyor, mesela bu yıl babam 2 kere park cezası aldı, bir kere lastikleri patlattı😂 Onun dışında koltuk kılıflarını ve kalorifer peteklerini değiştirmiştik, ufak bir iki modifiye yapmıştık vs. Altta göreceğiniz üzere toplam varlık içinde arabanın payı %72,4’e ulaştı ve ben bu oranı sene sonuna kadar %50’nin altına çekmek istiyorum. Ana hedefim 300.000 dolara ulaşınca 50.000 dolar değerinde araç, 100.000 dolar değerinde bir ev ve 150.000 dolarlık yatırım portföyüne sahip olmak istiyorum.

Yatırım portföyümün ekside gözükme sebebi ise geçen ay halka arzlarda bulunan 507 doları sıfırlamış olmam. Aslında onu saymayınca yatırım portföyüm artıda kapattı bu ayı. Hem TL bazında hem dolar bazında büyüme gerçekleşti. Bir de üstüne nakitte de hatırı sayılı bir miktar büyüme gerçekleşince bu ay dolar bazlı büyümem gerçekten çok güzel oldu. Mayıs ayında varlıklarım TL bazında %17,74 ve dolar bazında %10,23 arttı. Böylece bu ay toplam varlıkta 36.607$’a ulaştım ve finansal özgürlük oranım %12,20‘ye yükseldi. (Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz)

Mayıs 2023 – Varlık Dağılımı
Mayıs 2023 – Hedefler Son Durum

Evet şimdi benim en sevdiğim ay olan Haziran ayına giriyoruz. Okulların tatile girmesiyle 2 aylık tatilimin başlayacağı bir ay olacak ve İstanbul’dan Eylül’e kadar kurtulmuş olacağım. Bu iki ayı İzmir ve Manisa’da geçireceğim. Uzun zamandır kitap okumuyorum ve yaz tatilinde okumak istediğim bir çok finans kitabı var. Bunun dışında Youtube’da sık sık konuk ağırlayacağım ve her gün sabah 10.00’da seans açılışıyla birlikte canlı yayınlar yapmak istiyorum. Umarım istediğim her şeyi gerçekleştirebilirim.

Ayrıca bu ay BİST portföyümde yeni bir yönetim tarzına geçiyorum. Biraz daha aktif bir yönetim anlayışına geçeceğim. Bir seneden uzun bir zamandır bu konuda kendimi ölçüyorum hatta son 2 aydır biliyorsunuz portföyümü uzun ve orta vade olarak ikiye ayırmıştım. Aktif yönettiğim portföyün performansı uzun vadeli portföyün gerçekten çok üstünde(ki uzun vadeli portföyde de tamamen pasif değildim, şirketlerin ağırlıklarını yaptığım değerlemelere göre değiştiriyordum). Artık sadece değerleme yaptığım belirli şirketlerden oluşan orta vadeli portföy ile BİST’te devam etmeye karar verdim ve yeni portföyümü de yakında Twitter ve Youtube hesaplarım üzerinden sizlerle paylaşacağım. Aynı şekilde ABD’de de artık ETF yerine hisse alımına başlamayı düşünüyorum. Beni düşündüren tek şey vergi işlerinin takibini sağlamak. Bu konuyla ilgili yazın bir iki görüşme gerçekleştirdikten sonra planımı uygulamaya koyacağım.

Umarım Mayıs ayı hepiniz için güzel geçmiştir. Haziran ayınız çok daha mutlu ve güzel olsun. Önümüzdeki ayın raporunda görüşmek üzere, hoşçakalın🙋🏻‍♂️

Etiketler:
Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
SercanG.

Sizi ekşisözlükte okuyup takip etmeye başladım, ufak ufak da olsa yaptığınız birikimler bende de heves yarattı ve ben de yılbaşından beri yatırım yapmaya ağırlık vermeye başladım. Görsellerde kullandığınız tabloyu paylaşabilir misiniz acaba? Derli toplu bir şey bulamadım hiç maalesef.

SercanG

Dönüş için çok teşekkürler. Sizin yapmış olduğunuz oynamalarla oluşan tablo açıkcası benim yapmak istediğime çok daha uyuyor. Eğer sizin için sakıncası yoksa sizin kullandığınızı yükleyebilir misiniz? Teşekkürler yeniden. Mali bağımsızlık yolunda hepimize başarılar.

Burak

Tebrikler motivasyonunuz ve hedefleriniz daim olsun.

Tebrikler hocam. Fırsat oldukça yazılarınızı inceliyorum. Fakat bir konu dikkatimi çekti portföyün dolar değerinde bir hata olabilir mi? TL karşılığını güncel döviz kuru ile hesaplarsak farklı bir sonuç çıkıyor. Dolar kurunda hangi kur değerini baz alıyorsunuz?

7
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x