İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Mayıs 2022 – Portföy Performansı

Mayıs 2022 – Portföy Performansı

    Evet, ayın en sevdiğim günü olan son işlem gününü tamamladık. Gerçi şimdi düşündüm de yalan söylemeyelim. Ben memur adamım, ayın en sevdiğim günü maaş günü yani 15’i 😂 Şimdi sıra kendimle hesaplaşmada. Uzun vadeli yatırımımın ilk ayını tamamladım. Bakalım bu ay portföyüm nasıl bir performans göstermiş…


    26 Nisan’da 3.500₺ atarak başlamıştım ve Nisan ayının son işlem günü 29 Nisan sonunda portföy büyüklüğüm 3.468₺ idi. Araya bayram girmişti ve 5 Mayıs’ta portföye 4.000₺ daha ekleme yaparak ilk 5 ay için 7.500₺ yatırmış oldum. 5 Mayıs’ta yaptığım ekleme sonrası portföyün son durumu şu şekildeydi:

    Yatırım yolculuğumun henüz başındayken sadeleşmeye gitmek istedim. EREGL-ISDMR ve FROTO-TOASO kardeşler arasından seçim yapamadığım için eşit oranda dağıtmıştım ama sonrasında kararımı aldım ve ISDMR hisselerimi satıp EREGL’e, TOASO hisselerimi de satıp FROTO’ya ekleme yaptım. SISE ise çok güvendiğim şirket olsa da uzun vadede temettü dağıtma oranı düşük olduğu için onu da sadeleştirme aşamamda satarak VESBE’ye ekledim. Bu hisseleri satarken ufak bir kâr da elde ettim ve bu kâr ile aldığım hisselerin maliyetini düşürmüş oldum. Bir nevi temettü almışım da o temettü ile yine lot almışım gibi oldu.

    Ay boyunca portföy sakin gidiyordu hatta küçük bir zarardaydım da. Son hafta BİST100 2300’lü seviyelerde seyrederken ben de ay başında maliyetimin altında ekleme yapacağım için çok mutluydum. Ama ay sonuna doğru hisseler değerlendi ve ne yazık ki yarın alacağım 1.500₺ değerindeki hisseler ile maliyetimi yükseltmiş olacağım. Uzun vadeli yatırımda insan gerçekten hisse değerlenince üzülüyor dostlarım 😅 Mayıs ayı son işlem günü sonucunda portföyümün son durumu ise şu şekilde:

    Mayıs ayında portföyümde %4,79 büyüme gerçekleşti. Başlangıca göre TL bazlı %4,37 büyüme var ancak Mayıs ayı enflasyonu ENAG verilerine göre %5,46 olduğu için aylık bazda %1,09 kaybım var. Dolar bazlı ise %5,06 kayıp verdi portföyüm. Bir de bu satırları yazarken fark ettim tablomda dolar bazlı kâr-zarar kısmını düzenlemem gerekiyor. Orada TL bazlı kârı dolara bölerek şu kadar dolar kâr etti yazıyor ama bu yanlış bir hesaplama. Önemli olan dolar maliyetime göre güncel dolar değerinin kâr ve zararıdır. Bununla ilgili düzenlemeleri de tamamladım (3 Haziran 2022) ve önümüzdeki aydan itibaren farklı bir performans tablosu paylaşmaya başlayacağım.


    Bu arada daha önce de demiştim ben hiçbir zaman temettü emeklisi olmayacağım. Yani portföyüm bana aylık 30.000₺ temettü getirse bile severek yaptığım işe sahip olduğum için işimi bırakmayacağım. Ancak temettü emeklisi olmak isteyen arkadaşların çoğunda bir yanılgı daha tespit ettim. Eğer bloğumu okuyorlarsa bence bu konuda bir düzenleme yapmalılar hedeflerinde. Çoğu kişi ne yazık ki hedef olarak aylık x asgari ücret, şu anki maaşımın x kadarı gibi hedefler koyuyor. Ancak arkadaşlar gelecekte ne olur bunu bilmesek de siz de biliyorsunuz ki halihazırda maaşlarımızın alım gücü de her geçen gün düşüyor. Eğer siz günümüz koşullarına güvenip 2 asgari ücret bana yeter derseniz şunu düşünün: Geçen yıl aylık 5.650₺(2 asgari ücret) gelire sahip olan ile bu sene 8.500₺ gelire sahip olanın alım gücü birbirine denk midir? Elbette değildir. Belki siz 3 sene sonra 2 asgari ücret hedefini tutturacaksınız ancak 3 yıl sonra 2 asgari ücret günümüzün 1 asgari ücretine denk olabilir. 1 Ocak 2021’de 2.825₺ olan asgari ücret 380$’a denk geliyordu ve bugün(31 Mayıs 2022) 4.250₺ olan asgari ücret 259$’a denk geliyor. Hedefinizi 2 asgari ücretin dolar karşılığı olan 760$ olarak belirleseydiniz 12.500₺ gelir elde ederdiniz ve alım gücünüz nispeten korunmuş olurdu. Bu yüzden hedeflerinizi rezerv para olan dolara göre koymanızı ve dolar enflasyonuna göre de aylık veya yıllık olarak hedefinizi güncellemenizi tavsiye ederim.


    Yarın sabah ilk işim 1.500₺ değerinde portföyüme ekleme yapmak olacak. Sabaha eksi ile başlarız umarım😅 Herkese bol kazançlar diliyorum.


Sizler de portföy yönetimim ve düşüncelerim hakkında yorumlarınızı paylaşırsanız ben de eksik veya doğru şeylerimin farkına varabilirim. 👇👇👇  

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x