İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Nisan 2023 – Portföy Performansı

Nisan 2023 – Portföy Performansı

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
NOT 2: Eğer video ve sayfadaki görseller gözükmüyorsa lütfen sayfayı yenileyin

Finansal özgürlük yolculuğumun 369. gününden herkese selamlar🙋🏻‍♂️ Bu hafta içinde finansal özgürlük yolculuğumda 1. yılım dolmuş oldu. Bu konuda attığım tweet şu ana kadar en çok etkileşim aldığım tweet oldu ve 270.000 görüntülenme aldı. Yolculuğumu takibe değer bulduğunuz ve beni destekleyerek motive ettiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.

Bu yazı bir aylık rapor olduğu için son bir yılda başımdan neler geçtiğini çok detaylı olarak anlatmayacağım. Merak edenler geçen hafta yaptığım canlı yayının tekrarını izleyebilirler.

Finansal özgürlük yolculuğumda geçen 1. yılım hakkında yayınladığım canlı yayın

Kısaca bahsetmek gerekirse; yatırıma ilk kez geçen yıl başlayan biri elbette değilim ancak daha önce ya kısa vadeli yatırımlar yaptım ya da yaptığım uzun vadeli yatırımları araba almak/sağlık problemleri gibi sebeplerle bozmak zorunda kalmıştım. Geçen yıl karşıma çıkan finansal özgürlük kavramıyla çok daha motive bir şekilde sıfırdan yatırıma başladım. 2022 yılının başında 14.232$ değerinde toplam varlığa sahipken şu anda 33.106$’a ulaşmış durumdayım. Bir öğretmen olarak geçen 16 ayda aldığım maaşımın toplamının yaklaşık 13.000$ olduğunu düşünecek olursak bu paradan tasarruf ederek yaptığım eklemeler ve kredili işlemlerim ile yaptığım yatırımların sonucunda yaklaşık 19.000$ büyüme gerçekleştirmem benim için harika bir gelişme.

Nisan ayında ara tatil vardı ve bu tatili İzmir’de geçirdim. Kız arkadaşımla üç aşağı beş yukarı aileyle tanışma, söz/nişan ve evlilik tarihleri gibi olayları netleştirdiğimiz bir ay oldu. Seneye hepinizden düğün hediyesi olarak birer lot Tüpraş virmanı isteyebilirim hazırlıklı olun😄 Ayrıca bu ay Youtube’da canlı yayınlara başladım ve bir ay içinde tam 9 canlı yayın gerçekleştirdik. Nisan ayında 9 yayın yaptığımız Finansal Sohbetler serimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

—————————————————————————————————————————————————————

Şimdi de bu ay ekonomik olarak olan bitenlerden bahsedelim…

Seçim yaklaşıyor. Bir sonraki aylık raporumda bir aksilik olmazsa yeni hükümet kurulmuş olacak. 20 yıl sonra ilk defa mevcut hükümetin iktidarı kaybetme ihtimali hiç olmadığı kadar yüksek ve anketlerde kesin bir kazanan henüz gözükmüyor. Bunun dışında millet ittifakı ve cumhur ittifakı ekonomi alanındaki düşüncelerinde birbirinden siyah ve beyaz kadar farklılar. Bu belirsizlik ortamında borsa da satıcılı ve düşük hacimlerle geçen bir ayı geride bıraktı.

Aylık performanslara bakacak olursak:

Mart ayı gibi Nisan ayı da BİST için güzel geçmedi. Yılbaşından bu yana endeksteki toplam kayıp %16,18 oldu. Bir de açıklanan bilançolarla birlikte değerlendirdiğimde elimdeki şirketlerin bir kısmı gerçekten neredeyse bedava hale geldiler. NASDAQ, gram altın ve dolar/tl tarafında ise yükselişler devam etti. Bu arada şunu da belirtmek istiyorum Nisan ayı içerisinde artık Merkez Bankası’nın yaptığı saçmalıklar çığrından çıktığı için ülke ikili kur dönemine girdi. Yani aynı TÜİK’in enflasyon verisi gibi MB’nin açıkladığı dolar kurunun da hiçbir önemi kalmadı. Ben burada ne kadar MB dolar kuruna göre aylık dolar/tl’deki artış %1,43 desem de aslında kapalı çarşıya bakınca dolar kurunda %4,56’lık artış meydana gelmiş. Umarım bu makas yakında kapanır. Ayrıca NASDAQ tarafındaki artış da dolar bazlı bir artış olduğu için aslında onu da kapalı çarşı dolar kuru üzerinden TL’ye çevirirsek yaklaşık olarak %5,07’lik artış meydana gelmiş.

Bu ayın başında BİST’teki paylarımın çok ufak bir kısmını satarak(5.000TL kadar) NASDAQ’a ekleme yaptım. Bu konuda son 6 aydır izlediğim strateji bu ay yine beni kârlı çıkardı. Daha önce bildiğiniz gibi QQQ adlı etf’i alıyordum ancak artık aynı şirkete ait olan QQQM adlı etf’ten almaya başladım. Sebebi ise içerik olarak iki etf de birbiriyle tamamen aynı olmasına rağmen QQQM adlı etf’in lot değeri fiyat olarak daha düşük olduğu için alımlarda kolaylık sağlıyor ve ayrıca yönetim gideri ücreti QQQ’da %0,2 iken QQQM’de %0,15. Bu yaptığım alım neticesinde yatırım portföyümün dağılımının son durumu şöyle oldu:

Bu tabloda 2 misafirimiz var gördüğünüz üzere. Biri altın(evlenene kadar 1,5 yıl daha portföyümüze eşlik edecek) diğeri ise halka arz. Halka arz portföyümü BİST’in içinde yazmama sebebim tavan bozmadan sattığım hisselerden oluşması ve halka arz yatırımının başlı başına farklı bir olaya evrilmiş olması. Ben yine de yatırım yaparken esas dikkate aldığım dağılımı sizlere göstermek istiyorum:

BİST, ABD ve Eurobond’dan oluşan bu portföy dağılımı benim için daha önemli. Daha önce bu üçlü arasında sırasıyla 50/25/25 ağırlığında dengeleme yapmak istediğimi söylemiştim. Ancak fark ediyorum ki sanırım bu dengelemeyi yapmayı hiçbir zaman başaramayacağım. Çünkü üçünde de işler yolunda gittiğinde veya üçünde de işler yolunda gitmediğinde istediğim ağırlığı ayarlayabilirim ancak bazen bir tarafta gördüğüm avantaj(örneğin şu anda eurobond’da yaşadığım gibi) o tarafın ağırlığını artırmama neden olabiliyor.

Nisan ayında pasif gelir kazanmaya devam ettim. Bu ay uzun vadeli portföyümdeki AKSA, orta vadeli portföyümdeki ALKIM ile OSMEN ve ABD portföyümdeki QQQ‘dan toplamda 16,33$ temettü geliri elde ettim. Böylece bu yılki pasif gelirlerimin toplamı 84,29$ oldu. Hedeflediğim yıllık pasif gelirin(15.000$) %0,56’sını elde edebildim. Daha gitmemiz gereken çok yol var🙂 Mayıs ayında Şişecam ve İş Menkul’den, Haziran’da halen temettü açıklamasa da Vestel Beyaz Eşya’dan, Temmuz’da ise Eurobond kupon ödemelerinden pasif gelir elde etmeye devam edeceğim.

Pasif Gelir Tablom

Şimdi de yatırım portföyümün aylık performansına bakalım:

Nisan 2023 – Portföy Performansı

Yatırım portföyüm bu ay TL bazında %6,44 ve dolar bazında %4,91 büyüdü. Tabi burada şeffaf olmak lazım bu ay cebimden halka arzlar için 5.000 lira nakit para çıktı yani toplam 10.872 liralık büyümenin yarısı benim tasarruflarımla oldu. Son 3-4 aydır olduğu gibi yine riski dağıtmanın avantajını yaşadım ve BİST’teki kayıpları diğer taraflardan telafi ederek portföyde büyüme sağlayabildim. Bir diğer eklemek istediğim husus ise BİST tarafında çok kayıp vermişim gibi gözükse de aslında 5.000 liralık hisse satışı yapıp ABD tarafına ekleme yapmıştım. Yani aslında BİST’teki düşüşüm sadece %2,6 oldu ve endeksin -%4,05 ile kapattığını düşünürsek gayet başarılı buldum performansımı. Aynı şekilde ABD tarafında da çok büyük bir büyüme gözükse de aslında 5.000 lira ekleme yaptığım için reel olarak büyüme oranı %1,81 civarında olması gerekiyor.

BİST’teki performansımın en önemli sebebi bu ayın başlarında yapmış olduğumuz canlı yayında bahsettiğim gibi(izlemek için tıklayın) artık BİST tarafında daha aktif bir portföy yönetimi anlayışına geçmiş olmam. Artık BİST’te iki portföyüm var. Biri sizinle her detayını paylaştığım ve BİST portföyümün %66’sını oluşturan uzun vadeli portföyüm diğeri ise bütün işlemlerimi sadece Youtube’da kanal üyelerimle paylaştığım orta vadeli portföyüm. Orta vadeli portföyde BİST100’deki belirli sektördeki şirketler arasından düzenli olarak tarama yaparak ucuz kalmış olanları ekleyerek ederine gelince satıyorum. Piyasanın o hisseye göstereceği ilgiye göre bu süre 1 ay da olabilir 1-2 yıl da olabilir. Orta vadeli portföyümü kurduğum günden beri olan performanslara baktığımda bu süre zarfında BİST100 -%9,88 düşerken, uzun vadeli portföyüm -%8,49, orta vadeli portföyüm ise -%6,31 düşmüş. Yani orta vadeli portföyde bariz bir başarı var. Ancak yayında da dediğim gibi 5-6 ay daha bu performansa bakarak arada belirgin bir fark olursa aşamalı olarak orta vadeli portföyün oranını %50, %75 ve sonunda da %100’e yükseltebilirim.

Şimdi de genel performansa bakalım:

Nisan 2023 – Genel Performans

Bu ay genel performansta çok çılgın bir büyüme var. Bu ay hem yatırımlarımı hem de nakitimi büyütmeyi başarabilmişim. Ancak sizin de fark edeceğiniz önemli bir ayrıntı var araba kısmında. Henüz netlik olmadığı için şimdiden size bir şey söylemek istemiyorum ancak kafamda uzun yıllardır olan ticari projeyi hayata geçirme gibi bir planım var. Bu ay içinde bu plan için arabayı satmayı düşündüm ve yaklaşık son 5 aydır arabamı değerlerken hatalı değerler girdiğimi fark ettim. Kendi aracımın manuelinin fiyatını yazıyormuşum bu kadar zamandır. Galerici bir dostum bile aracıma 460.000 teklif etti ancak bazı sebeplerden ötürü planımı yine beklemeye aldım ve arabayı satmadım. Bu sebeple toplam varlıkta hem o değerleme hatamı düzeltmem hem de araç piyasasının yükselmesi sebebiyle araba sütunundan büyük destek geldi ve toplamda TL bazında %10,96, dolar bazında %9,37‘lik ciddi bir yükseliş oldu. Böylece 12. ay sonunda finansal özgürlük oranım %11,06’ya ulaştı. (Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz)

Nisan 2023 – Varlık Dağılımı
Nisan 2023 – BİST Uzun Vadeli Portföy Dağılımı
Nisan 2023 – Hedefler Son Durum

Zor bir Mayıs ayı bizleri bekliyor. Umarım seçimler sonucunda ülkemiz için en hayırlı seçenek neyse o olur. BİST’e son eklememi Kasım ayında yapmıştım ve o günden beri de o taraftan alım yapmıyorum ancak eğer düşüş Mayıs ayı içerisinde de devam ederse Mayıs ayında ABD yerine BİST’ten alım yapabilirim. Şirketler bu kadar bedava hale gelirken elimin armut toplamasını istemiyorum. Ayrıca olası bir seçimin ikinci tura kalması ya da kazanan adaya mazbata verilmemesi gibi durumlarda CDS primimiz yükselir ve eurobond faiz oranları %10’u aşarsa kredili işlem yaparak eurobond’a ekleme yapabilirim.

Umarım sizin de Nisan ayınız güzel geçmiştir. Önümüzdeki ay görüşmek üzere, kendinize iyi bakın🙋🏻‍♂️

Etiketler:
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Portföyünüzün tarihsel gelişimine bakınca güzel bir ilerleme görüyorum tebrikler hocam. İlerleyen süreçlerde arabayı satıp yatırıma yönlendirmek gibi bir fikriniz var mıdır? Bu ay portföyümün parlayan yıldızı altın 🙂 Yavaş yavaş satıp farklı yatırım araçlarına yönlendiriyorum fakat asla %100 satmayacağım sanırım. bist için kasvetli bir hava var ben bu dönemleri kademeli olarak alım fırsatı olarak görüyorum. Benim portföyün güncel genel durumu da eklediğim fotoğrafta mevcut önümüzde çok uzun bir yol var. 🙂

Fu9QA2VXwAAbbBx.jpeg

Acil şifalar dilerim. Bende kişisel olarak araca ihtiyaç duymadığım için bu portföyü bozmaya kıyamadım toplu taşımayla devam ediyorum yoluma 🙂 Zamanında mina coin sayesinde güzel bir kar elde etmiştim dolar bazındaki yükseliş oradan geliyor aslında. Teşekkürler hocam 🙂

4
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x