İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Ocak 2023 – Portföy Performansı

Ocak 2023 – Portföy Performansı

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Herkese selamlar. Yazıyı yazdığım an itibariyle finansal özgürlük yolculuğumda 280. günümdeyim ve 9 ayı geride bıraktım. 2023 yılının ilk raporu ile karşınızdayım. Kendi adıma çok hareketli başlayan ve huzurla biten bir ay oldu. Öncelikle yüksek lisansta 2. dönemimi bitirdim. Seneye bu zamanlar raporumda yüksek lisans diplomamı aldım diyeceğim inşallah😅 Bunun dışında MEB’de çok yoğun bir dönem sonu yaşadık. Bakan, il milli eğitim müdürü, vali, kaymakam herkesi karşıladığımız güzel bir protokol düzenledik. Ayrıca kısmen terfi sayılabilecek yeni bir pozisyon teklif edildi ve önümüzdeki dönem daha mutlu olacağımı düşündüğüm bir görevim olacak. Yeni görev yerim evime yürüme mesafesinde olduğu için ve geçen yılki gibi yüksek lisans sebebiyle haftada 4 gün üniversiteye gitmeme gerek kalmayacağı için bu dönem fiziksel olarak çok daha rahatlayacağım.

2 aydır bu yoğun tempo yüzünden spor bile yapamıyorum. Spor salonu üyeliğimi dondurdum. Pandemide salonların kapanması dışında son 3 yıldır hiç bu kadar ara vermemiştim. Ufaktan göbeğim bile çıktı😅 Önümüzdeki hafta 2. dönemin başlamasıyla tekrar spora başlayacağım ama💪🏻 Bunun dışında tatilde yine İzmir’e geldim. Hem İstanbul’un kaosundan kurtulmuş olmam hem de kız arkadaşımla vakit geçirmem bana çok iyi geliyor. Aynı zamanda biraz dinlenmiş de oluyorum ve bunu çoktan hak ettim. Youtube’da da tam gaz devam ediyorum. Aralık’ın ortasında açtığım kanalımda geçen ayın sonunda 458 olan abone sayım 1483’e yükseldi. Sizlerin yaptıklarıma ve söylediklerime böyle ilgi göstermeniz beni hem finansal özgürlük yolculuğumda hem de vlog çekimlerimde içerik üretirken motive ediyor. Bu ilgiyi görünce gerçekten çok mutlu oldum ve ben de paraya kıyarak kaliteli bir mikrofon aldım. Şu an kargonun gelmesini bekliyorum. Bu yazıyı videoya döktüğümde yeni mikrofonumu ilk kez kullanmış olacağım😄 Artık kalitesiz sese katlanmak zorunda kalmayacaksınız.

Yeni havalı mikrofonum HyperX Quadcast

Şimdi bu kadar tıraş yeter diyelim ve artık işin finans kısmına geçelim. Öncelikle Ocak ayında portföyümde çeşitlendirmeye gittim. Çünkü her zaman dediğim gibi 2022’de gözümüz kapalı herhangi 5 hisseyi alsak bile muhtemelen portföyümüz enflasyon üstünde güzel getiri elde edecekti ancak 2023 yılı böyle olmayacak. Geçen ayki raporumda Aralık’ta AFT fonu alarak yurtdışına yatırım yapmaya başladığımı söylemiştim. Ancak yaptığım araştırmalarda fon almak yerine direkt kendim yatırım yaparsam aradaki getiri farkının inanılmaz fazla olduğunu gördüm. Eğer bu fark çok ciddi olmasaydı o zaman yatırım fonu alırdım ve vergi işleriyle uğraşmazdım ama attığım taş bu sefer ürküttüğüm kuşa değecek🙂 Zaten ileride bu konuyla ilgili detaylı bir video hazırlayacağım. AFT fonlarımı ufak bir kârla sattım, üstüne bir miktar daha para koyarak Midas üzerinden QQQ ETF’ini satın aldım. TR ve ABD hisselerimin orantılarını seçime kadar eşitlemek istediğimden daha önce de bahsetmiştim. Geçen ay bu orantı 95/5 TR lehineyken güncel olarak hem ABD’den alım yapmam hem ABD’deki yükseliş hem de TR’deki düşüşün bir araya gelmesiyle bu oran 87,5/12,5 oldu.

TR kısmında ise Ocak ayı içerisinde GESAN paylarımı elimden çıkardım. Daha önce aynı şekilde değerinin çok üstüne çıktığına inandığım SASA, KONTR, HEKTS hisselerimi de satmıştım. Şansıma da üç hisse de gerçekten ben sattıktan sonra düşüşe geçtiler ve onları satarak ekleme yaptığım hisseler ise gayet güzel kazanç sağladılar. Elimdeki GESAN’ları da aynı sebeple sattım. Ben sattıktan sonra %20 daha yükseldi ancak benim aldığım TUPRS hisseleri %25 yükseldi. GESAN gerçekten çok değerli bir şirket ancak ben günümüz için kadar piyasa değerini hak ettiğini düşünmüyorum. Şu an mesela TUPRS daha çok yükselmiş olmasına rağmen fiyatının yüksek olduğunu düşünmüyorum(ederine geldiğini düşünüyorum bana göre şu an ucuz da değil) ve portföyümde olduğu için hiç beni rahatsız etmiyor ama aynı şeyleri GESAN’ın fiyatı için diyemiyorum. Eğer ileride kafamdaki değerlere düşerlerse SASA, KONTR, HEKTS ve GESAN’ı tekrar portföyüme dahil edebilirim. Bir de VESBE’lerimin bir kısmını sattım. Çünkü portföyde %10 ağırlık vermek istediğim bir hisse ve o oranın çok üstüne çıkmıştı. O satıştan gelen parayı da GESAN’dan gelen paranın üstüne koyup TUPRS’ın portföyümdeki ağırlığını %5’den %10’a yükselttim ve bir de ucuz kaldığını düşündüğüm bazı şirketlerime eklemeler yaptım. 2.000 lira kadarını da çektim ve ABD’ye yatırdım.

Son olarak bu ayki çeşitlendirmemde en büyük olay ise Eurobond almam oldu. Bununla ilgili detay aşağıya gömdüğüm tweetimde gözüküyor. Bu alımın bana maliyeti yaklaşık 56.000 lira oldu ve bunun 40.000 lirasını borçlanarak yaptım. Kimseye borçlanarak yatırım yapmasını önermiyorum çünkü sizin yatırımcı profilinizi bilmiyorum. Ancak her zaman dediğim gibi eğer yeterli finansal bilginiz varsa şirketler nasıl yatırım yaparken borçlanıyorsa sizler de bunu yapabilirsiniz. Basit bir örnek verecek olursam; ev alırken konut kredisi çekmek nasıl bizi rahatsız etmiyorsa eğer yatırımlarınıza bir ev alıyormuş gibi güvenebilecek kadar hakim olursanız bu konuda borç yapmanız da sorun olmaz. Ben finansal borç oranımı %50’nin üstüne çıkarmamaya gayret ediyorum(finansal borç oranı: toplam borcun toplam varlıklara olan oranı). Örneğin şu an 544.000 lira varlığım var bu yüzden toplam borcumu da 272.000 liranın altında tutmam gerekir. Borçların ödemesinde de aynı şekilde sıkışmadığım için bir problem yaşamıyorum.

Şimdi aylık performanslara geçelim;

Ocak 2023 – Aylık Performans

BİST100 bu ayı -%9,67 düşüşle, dolar ise %0,67 artışla kapattı. Benim TR hisse senedi portföyüm ise -%6,07 performans göstermiş olsa da GESAN paylarımın satışlarından gelen paranın bir kısmını da çektiğim için toplamda -%8,33 küçülmüş oldu. Ancak diğer yatırım araçlarındaki paylarımdaki artışlarla(özellikle ABD ve altın güzel getiri sağladı bir de üstüne alım yaptım) toplam yatırım portföyüm %52,53 artmış oldu. 40.000 lira borçla geldiği için aslında bu ay yatırım portföyüm performans olarak çok küçük bir artışla kapatmış oldu. Bu benim için harika bir şey çünkü 2023 stratejim ilk ayda gayet doğru gidiyor demek. BİST -%9,67 ile kaparken benim yatırımlarımı çeşitlendirmem sayesinde hiç zarar etmeyip üstüne ufak miktarda kâr elde ettim.

Bir de bu ay araç piyasasının kımıldaması ile aracım geçen aya göre %7 değer kazandı ve bu da toplam varlıkta büyük bir değer artışı sağladı. Bu arada aracın değerini hesaplarken her zaman emsallerinden daha düşüğünü hesaplayarak yazıyorum. Çünkü belki ileride acil bir durum olacak ve hemen satabilmek için emsallerinden daha düşük fiyata satacağım. Yoksa şu an aracım yaklaşık 385-390 bin aralığında değere sahip.

Bu ay toplam varlığım ise dolar bazında %12,98 artış gösterdi ve finansal özgürlük oranım %1,13 artarak %9,64’e yükseldi. Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz.

Ocak 2023 Varlık Son Durum
Ocak 2023 Hedefler Son Durum
Ocak 2023 BİST Portföy Dağılımı

Şubat ayında ABD tarafında alım yapmaya devam edeceğim. TR tarafındaysa geçen ay bahsettiğim gibi AKBNK’ı en geç seçime kadar satacağım. Ancak eğer kafamdaki değere daha öncesinde ulaşırsa onu satacak ve sattığım zamanki hisselerimin ucuzluğuna göre diğerlerine ekleme yapacağım. FROTO’nun oranını %20’ye yükseltmek istiyorum. Aynı şekilde çok ucuz kalmış olan ve bu ay kötü performans gösteren TUKAS’a da ekleme yapabilirim.

Umarım hepinizin Ocak ayı güzel geçmiştir. Yatırımlarımız her zaman düzenli olarak yükselemez. Elbette yükseliş de olacak düşüş de. Buffett’ın da dediği gibi “Maçları oyun alanına odaklanan oyuncular kazanır, gözleri puan tablosuna sabitlenenler değil.” Fiyatla ilgilenmek yerine şirketinizin faaliyetleri ile ilgilenirseniz borsada uzun vadede hiçbir zaman üzülmezsiniz. Önümüzdeki ay görüşmek üzere🙋🏻‍♂️

Etiketler:
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mesut

Merhaba, Resimleri göremiyorum neden acaba…

Onur

Selamlar sevgili meslektaşım,

Yazılarını bir süredir takip ediyordum fakat yorum yapmak için şimdi fırsatım oldu.

Kabul etmek lazım; finansal özgürlük adına birikim ve yatırım süreci zaman zaman boğucu olabiliyor. Bu süreçten sıkıldığım zamanlarda sizlerin blogları ve podcastleri benim için harika bir motivasyon kaynağı haline geliyor. Bunun için teşekkürler.

Bu arada bu yazının YouTube podcastinde yakında evleneceğini öğrendim. Kendim de tüm bu süreçlere bir tık ileriden devam eden bir meslektaşın olarak şunu söylemek isterim ki aman ha konut konusunu acilen halletme ile ilgili bir stratejin olsun derim.

Bunun dışında zaten harika bir motivasyonun ve planın var.

Takipteyiz.

4
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x