İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Şubat 2024 – Aylık Rapor

Şubat 2024 – Aylık Rapor

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
NOT 2: Eğer video ve sayfadaki görseller gözükmüyorsa lütfen sayfayı yenileyin
.

Finansal özgürlük yolculuğumun 675. gününden herkese merhaba. Bu ayki raporumuzda 22. ayı geride bıraktık😎


Bölüm1: Bende ne var ne yok?

Geçen ayki raporda artık anonimlikten çıkacağımı ve Youtube için ekipman siparişleri verdiğimi söylemiştim. Şubat ayı itibarıyla artık kamera karşısında video çekmeye başladım ve beni logodaki gibi sarışın tahmin edenleri şoka uğrattım😂 Çok güzel dönütler aldım ve şu ana kadar videolarımın en çok izlendiği ay oldu. İlginiz için teşekkür ederim. Çizgimi bozmadan içeriklerimi üretmeye devam edeceğim🙋🏻‍♂️

Bu arada Şubat ayında askerlik yerim ve tarihim belli oldu. Yıllardır üniversite, yüksek lisans vs derken 29 yaşıma kadar erteledim. Normalde 2025’e kadar tecilim de vardı ama artık evlenmeden önce aradan çıkarmaya karar verdim.16 Mayıs’ta Amasya’ya gidiyorum. Bedelli yapacağım, yani 3-4 hafta kadar ortalıkta olmayacağım🙂 Önceden videoları çekip kanala planlayıcı ile yükleyerek haftalık 2 video akışıma devam etmeyi planlıyorum.


Bölüm 2: Ekonomideki gelişmeler

Taze başkanımız Hafize Gaye Erkan 2 Şubat’ta istifa etti. Politika faizini %8,5’tan %45’e yükseltmesiyle onu her zaman iyi anacağım. Ayrıca o koltukta bir kadının olması da bizim gibi gelişmekte olan bir ülke için çok kıymetliydi. İddiaların doğru veya yanlışlığı bir yana bir merkez bankası başkanının özel hayatıyla bu kadar çok gündemde olmaması gerekiyordu. Çocuğunu bankada emzirmesinden, kapıcısının adına hatta annesinin evinde kalmasına kadar çok fazla haberle gündeme geldi. Yeni başkan ise yardımcılarından biri olan Fatih Karahan oldu. Bu ayki PPK’da faiz %45’te sabit bırakıldı.

Ocak ayında enflasyon %6,70 gelirken dolar kuru %3,01 artmıştı. Dolar kuru Şubat ayında ise %2,87 arttı. Aylık enflasyon verisinin %3,5-4 aralığında gelmesi bekleniyor. Bu da TL’nin değer kazanmaya devam etmesi anlamına geliyor. %47’lere gerileyen mevduat faizi Şubat ayında %50’ye yükseldi. Kafa karıştırıcı ve yabana atılmayacak bir faiz var. CDS tarafındaysa güzel bir geri çekilme yaşadık. Ocak ayının sonunda 324bp olan CDS’imiz Şubat ayı sonunda 289’a geriledi. Eurobondlarda faiz oranları artık %8’in altına gerilemiş oldu.

Yabancılar 23 Şubat ile biten haftanın sonuna kadar geçen 4 haftalık süreçte borsada 49,47 milyon dolarlık alım yaptı. Yalnız son 2 haftada satıcılı olduklarını da unutmamak gerekiyor. Aynı süreçte BİST100 F/K değeri de 6,96’dan 7,62’ye yükseldi. Geçen ayki yazımda “BİST100 F/K 7,5’ları görene kadar BİST100 paylarımda nakite dönmeyi düşünmüyorum ve full pozisyonda devam edeceğim.” demiştim. Ben de kademeli olarak 13 Şubat’ta 9.210 seviyesinde %10, 26 Şubat’ta 9.440 seviyesinde toplamda %20 nakite geçtim.

Tüm veriler dolar bazlıdır.

Bu aydan itibaren artık tablomu sadece dolar bazlı ve üç veriyi karşılaştırarak paylaşacağım. Bu ay ons altın yerinde saysa da BİST100 ve Nasdaq-100 endeksleri iyi bir yükseliş yakaladılar. Bist’te MİATK %87, BRYAT %70, BERA %55, EGEEN %54 ve KCAER %49’luk performansla ön plana çıktılar.


Bölüm 3: Portföy Performansı

Bu ay herhangi bir eurobond kupon ödemesi veya temettü almadım. Ancak portföyümdeki şirketlerden EREGL hisse başı 0,45TL, AKSA 4,50TL, TTRAK ise 56,66TL temettü ödeyeceğini açıkladı. Aktif portföy yönettiğim için hisselerin ağırlıkları sık sık değişiyor. Ayrıca temettü tarihinde belki nakit oranım artabilir veya şu an nakit olarak ayırdığım parayı pozisyona sokarak %100 pozisyonda olabilirim. O yüzden şimdiden alacağım temettüyü hesaplayamıyorum.

Şubat 2024 – Yatırım Portföyü Performan

Bu ay benim için oldukça bereketli geçen bir ay oldu. CDS’lerin gerilemesiyle eurobond tarafı %2,52’lik getiri sağladı. ABD tarafına girmek için son 3 aydır pusuda beklesem de o taraf yükselmeye devam ediyor. Tabi bu sürede paramı BİST’te değerlendirdiğim için bir zararım olmadı hatta o taraftan daha fazla kazanç sağladım. BİST tarafında %10,94’lük getiri sağladım ve geçen ay endeksin gerisine düşmüşken bu ay hatrı sayılı şekilde önüne geçtim. Endeks yılbaşından bu yana %16,97 yükselirken benim getirim %19,99 oldu. Her zaman dediğim gibi tek hedefim yıllık %15 getiri ortalamasının üstünde kalabilmek ve geçtiğimiz 22 ayda da bunu başarabildim. Elbette bu süreçte endeksin yükselmesi de çok etkili ama zaten benim oranım hem endeksten çok ayrışmış durumda hem de hedeflediğim %15’in çok üstünde. 22 aylık süreçte endeksin dolar bazlı CAGR değeri %38,15’ken benimki %57,42. Her ay dediğim gibi bunun sürdürülebilir olması imkansız. Zaten hedefim bu oranları sürdürmek değil de %15’in altına düşürmemek👍🏻

Ortalama yıllık bileşik getiri tablosu
Şubat 2024 – Toplam Varlıklar

Bu ay en büyük artışı ise nakit tarafında yaşadım. Hem BİST’ten satış yapıp nakite geçmem hem halka arzdan kazanç sağlamam hem de tasarruflarımı nakitte değerlendirmem ve buradaki parayı da para piyasası fonlarında tutarak büyütmem neticesinde önceki aya göre nakit kısmı %49,12 büyüdü. Bu ay yatırım portföyüm performans olarak dolar bazında %7,04 getiri sağlarken, nakitle birlikte toplam varlığım %12,41 büyüdü. Böylece finansal özgürlük oranım %8,30’a yükseldi ve şu ana kadarki en yüksek seviyeye ulaşmış oldum💪🏻(Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz)

Şubat 2024 – Hedefler Son Durum
Şubat 2024 – Varlık Dağılımı

Eurobond ağırlığı istediğim seviyeye geliyor. Altın zaten yıl sonunda düğün sonrası sıfırlanacak. Nakit tarafı dönemsel olarak değişmeye devam edecek. Önümüzdeki ay nakit ağırlığı artabilir de sıfırlanabilir de🙂

Şubat 2024 – BİST Portföy Dağılımı

Bu ay portföyümdeki MGROS, VESBE, AKSA ve FROTO oldukça iyi performans gösterdiler. Ben de şirket değerlemelerimi de gözden geçirerek portföyde bazılarından satış yapıp bazılarına eklemeler yaptım ve ayı yukarıdaki grafikteki gibi dağılımla tamamladım.

Hem BİST’teki iyi performans hem de nakiti büyütmem sayesinde portföyümü ciddi büyütebildiğim güzel bir ayı geride bıraktım. Umarım herkesin Şubat ayı güzel geçmiştir ve Mart ayı hepimize sağlık ve bol kazanç getirir. Önümüzdeki ayki raporda görüşmek üzere, hoşça kalın!🙋🏻‍♂️

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x