İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Temmuz 2023 – Aylık Rapor

Temmuz 2023 – Aylık Rapor

NOT: Detaylı inceleme için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
NOT 2: Eğer video ve sayfadaki görseller gözükmüyorsa lütfen sayfayı yenileyin
.

Herkese selamlar. Ürettiğim içerikler içerisinde en çok hoşuma giden şey aylık rapor yazmak ve bugün bir aylık raporla daha sizlerleyim. Finansal özgür olabilmek için yatırım yapmaya başlayalı tam 463 gün olmuş ve 15. ayı geride bırakmışız.

Göz açıp kapayana kadar yaz tatilimin çoğu bitti bile. Kız arkadaşım Elif tıp fakültesindeki son senesine başladı ve intörn doktor oldu. Bu yüzden ben de artık daha sık Manisa’da oluyorum. İntörn doktorlar asgari ücret alıyorlar ve kendisi ilk maaşını alacağı için çok heyecanlı🙂 Artık her ayın 15’inde çift maaş alıyor olacağız ve bu yüzden ben de çok heyecanlıyım🤣

Beni uzun süredir takip edenler hayatım hakkında birçok detaya hakimler. Her şeyde olduğu gibi maddi anlamda gerçekten çok güçlü bir birlikteliğimiz var Elif ile. Bugüne kadar hiç senin paran benim param muhabbetimiz olmamıştır ve olmayacak da. Ne yazık ki bana ara ara eşiyle yaşadığı finansal sorunları anlatan çok sayıda takipçim oluyor. Kendisinin tasarruf yaparken eşinin harcadığını veya kendisi borsa yatırımı yapmak isterken eşinin destek olmayıp parayı dolar veya altına çevirmek istediğini söyleyenleri duydukça üzülüyorum. Bu yüzden bu ay içerisinde attığım bir tweette de bahsettiğim gibi alyans yüzük bu hayattaki en büyük yatırımınızdır. İyi bir eş size her zaman destek olur ve yanlışınızı gördüğü yerde de müdahalede bulunup bu konuyu sizinle tartışarak doğruyu bulmanıza yardımcı olur. Elif de gerçekten 5 yıldır bana her konuda destek verdi. KPSS’ye hazırlanırken ders çalışmam için çok motive etti, maddi sıkıntılar yaşadığımda kendi harçlığından benimle paylaştı ve hatta halen arada halka arzlara vs katılmak için ondan para alırım ama bana güvendiği için gık demez. Zaten bana ödediği vergiler ona su, yol, elektrik olarak fazlasıyla geri dönüyor😂

Bu kadar hanımcılık yeter deyip devam ediyorum😅 Bu ay yine bir sürü beni etkileyen gelişmeler oldu. Bunlardan en önemlisi de maaşıma yapılan “sahte zam” oldu. “Yav nankörsün hocam maaşın 10.000 lira birden arttı neredeyse 2 katına çıktı” diyecekler vardır ama önce bir sakin olun anlatayım. Esasen maaşlarımıza sadece %17,55 zam yapıldı. Üstüne 8.077 lira seyyanen zam eklendi. Bu da şu anlama geliyor: Şu an aslında maaşım 12.500 liradan 14.700 liraya yükseldi ve üstüne 8.077 lira seyyanen zam veriyorlar. Ancak Ocak ayında maaşlara örneğin %20 zam gelirse toplamda aldığım 22.777 liraya %20 zam vermeyecekler. 14.700 liraya %20 zam verecekler ve 17.640 lira olacak + 8.077 seyyanen zam verecekler ve maaşım 25.717 lira olacak. Bu da ne demek maaşıma Ocak ayında %13 zam yapılmış olacak 🙂 Ayrıca seyyanen zamlar ek ders ödemelerinde, sınav ödemelerinde, sigorta ödemelerinde sayılmadığı için birçok hak kaybına uğramış oluyoruz ancak ben zaten bu seyyanen zammın maksimum 1 yıl boyunca nefes almamı sağlayacak ve 1 yıl içinde maaşımın eski haline geleceği bir düzenleme olacağını bilerek ona göre hareket ediyorum. Hatta bu satırları yazarken aklıma gelen bir şeyi tweet attım. Maaşım neredeyse Ocak ayındaki seviyeyle eşit olmak üzere…

Bu ay Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabını okumaya başladım. Edvin Lefevre kaleme aldığı bu kitapta Jesse Livermore’un deneyimlerini aktarıyor. Çoğu kişi traderlar için olduğunu düşünse de aslında borsada yatırım yapan herkes için çok önemli bir kitap. Ağustos ayı içerisinde kitabı bitirip ardından kitaptaki önemli yerleri konuşacağımız bir video çekip sizlerle paylaşacağım.


Şimdi benim hayatımda olan biteni bitirip ekonomiyle ilgili gelişmelerle devam ediyorum:

Bu ay Merkez Bankası tarafı olumlu anlamda hareketliydi. Merkez Bankası politika faizini %15’den %17,50’ye yükseltti. Ayrıca başkan Hafize Gaye Erkan yaptığı enflasyon sunumunda önümüzdeki yıllar için gerçekçi enflasyon hedefleri belirtti. TCMB 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkardı. 2024 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,8’den yüzde 33’e yükseltildi. 2025 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 15 oldu. Bunun dışında bu ay Merkez Bankası’na bazı atamalar oldu. TCMB başkan yardımcılıklarına Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan atandı. Liyakat kokan bu atama piyasalar tarafından olumlu karşılandı ve CDS primimiz çok uzun bir süre sonra 400bp altına indi ve bu ayı 379bp ile kapattı. CDS’in düşmesi eurobond alacak kişiler için kötü olsa da hem borsa için hem ülkemiz için hem de elinde eurobond tutanlar için olumlu bir gelişme.

Hafize Gaye Erkan’ın sunumundan dikkatimi çeken noktaları paylaştığım tweet.

Bu olumlu haberlerin üst üste gelmesi, Erdoğan’ın Körfez ziyareti ve yapılan açıklamalar borsamızda da güzel bir ay geçirmemizi sağladı. Hatırlarsanız geçen ay BİST100 TL bazında %17,85 artmasına rağmen dolar kurundaki artıştan ötürü dolar bazında %7 değer kaybetmişti ve Haziran ayını 219 dolarla kapatmıştık. Bu ay dolar bazlı ciddi bir zıplama oldu ve dolar bazında %20,87’lik artış yaşadık. Endeks Temmuz ayını 265 dolarla kapattı.

Aylık performanslara bakacak olursak;

Tüm veriler TL bazındadır.

Yine yemyeşil bir grafik 😍 Bu ay BİST100 gerçekten şov yaptı. Yukarıda saydığım gelişmeler bunda çok etkili oldu. Aynı zamanda Merkez Bankası’nın yine dolar kurunu tutmaya çalıştığını da görüyoruz. Sanırım yaz sonuna kadar 27 lira civarında kalacak gibi görünüyor dolar kuru. Nasdaq bu ayı da reel getiriyle kapatırken, altın da ons değerinin yükselmesiyle birlikte bu ay en az Nasdaq kadar başarılıydı.


Şimdi de benim portföyümde neler oldu yani işin sonuç kısmına gelelim🙂

Bu ay portföyümdeki DG28 kodlu 3.000 nominal eurobondum için 140,63$ kupon ödemesi aldım. Onun yanı sıra elimdeki OSMEN hisselerimden ve QQQ ETF’imden de temettü ödemesi aldım. Bu da ay içerisinde toplam 142,96$ pasif gelir elde etmemi sağladı. Geçen yılın ilk 7 ayında toplam 30,43$ pasif gelir elde etmişken bu yıl 247,96$ pasif gelirim oldu. Seneye 1.000 dolar pasif gelir hedefim var👍🏻

Pasif Gelir Tablom

Şimdi yatırım portföyümün aylık performansına bakalım:

Temmuz 2023 – Yatırım Portföyü Performansı

Bu ay her zaman göremeyeceğim yemyeşil bir tablom oldu. Elimde hiç enerji şirketi tutmadan endeksi çok ciddi bir şekilde dövdüm🥊 Burada ayrı bir parantez açmam gerekirse bu ay BİST tarafından 12.871₺ çektim ve dolara çevirdim. Bir kısmıyla QQQM ETF’i aldım. Kalan kısmını da gelişmeleri izleyerek ABD ve BİST arasında ileride paylaştıracağım. ABD tarafındaki artışın yüzdesel kısmı biraz suni kalıyor ona çok aldırmamanızı öneririm.

Bu ay 4 hissenin halka arzına katıldım ve uzun bir aradan sonra portföyde halka arzlar da yer aldı. Nakit avans faizleri yükselmeden %1,91 faiz oranıyla 25.000 liralık son bir nakit avans çektim ve onun bir kısmını halka arzlarda bir kısmını da Elif’in hesabında tuttuğumuz uzun vadeli portföyde kullandık. Elif’in portföyünü evlenene kadar buraya eklemeyi düşünmüyorum ama ufak ufak harçlıklarıyla yaptığı birikimlerle onun portföyü de dişe dokunur bir hal almaya başlıyor.

Bu gelişmeler sonucunda bu ay yatırım portföyüm TL bazlı %28,79 ve dolar bazlı %15,95‘lik çok ciddi bir yükseliş yaşadı ve 9.934 dolar ile tarihsel zirvesini gördü. Bunda en etkili olan şey BİST’teki güzel performansım oldu. Yatırım portföyüm büyüdükçe artık getiriler de çok daha tatminkar hal almaya başladı. Bu ay mesela 2,5 maaşım kadar para kazanmışım🙂

Temmuz 2023 – BİST Portföy Dağılımı

Ay içerisinde hedef fiyatıma geldiği için ASUZU, DOAS, TKNSA, TUKAS hisselerimi, portföyüm çok genişlediği ve düşüncelerimde değişiklik olduğu için TUPRS, CEMTS, BUCIM, ULKER hisselerimi portföyümden çıkardım. Bu 8 hisse portföyümden çıkarken GRSEL ve YUNSA hisseleri portföyüme eklendi. Bir aksilik olmazsa yakında hedef fiyatıma gelince AEFES, ENKAI, MAVI ve AKSA hisselerimi de elden çıkaracağım. Bilançoları inceledikçe daha önce sattığım şirketlerden gerekirse geri alım yapabilirim.

Temmuz 2023 – Yatırım Portföyü Dağılımı

Halka arzlar portföyümde geçici olarak misafirler ancak onun dışında eurobond tarafındaki ağırlığım da halen çok yüksek. CDS’te 300’ün altına inersek eurobondlarımı satmayı düşünüyorum. Böylece kısa vadede çok ciddi bir kazanç elde etmiş olacağım. BİST güncel olarak 265 dolar seviyesinde ve ben 250 dolardan itibaren her 25 dolar yükselişte %10 pozisyon azaltıyorum. Altınlarıma dokunmayacağım için(seneye evlilik var) BİST’ten ABD’ye kaydırma yapabilirim.

Temmuz 2023 – Varlıklar Genel Performans

Araç piyasasındaki geri çekilme geçen ayki kadar keskin olmasa da bu ay da devam etti. TL bazında artış var gibi gözükse de aslında dolar bazlı yarım puanlık değer kaybı var. Ancak elimdeki nakit geçen ay olduğu gibi yine çok ciddi derecede artmış durumda. Yaklaşık olarak yarısı dövizde duruyorlar. Borsalarda düşüş olmadığı müddetçe açıkçası alım yönünden şu anda pek iştahlı değilim ve o parayı nakitte bekletmeyi düşünüyorum. Zaten bu ay arabanın muayene ve periyodik bakımı için güzel bir masraf yapacağız😪

Bu ay geçen ayki kaybımın önemli bir kısmını telafi etmiş oldum. Temmuz ayında varlıklarım TL bazında %10,97, dolar bazında ise %4,57 değer kazandı. Artık bir kıymeti kalmasa da TL milyoneri olmama az kaldı🥳 Böylece bu ay toplam varlığım 35.513$ oldu ve finansal özgürlük oranım %11,84’e yükseldi. (Ayrıntıları buradan görüntüleyebilirsiniz)

Temmuz 2023 – Hedefler Son Durum
Temmuz 2023 – Varlık Dağılımı

Aracımın varlıklardaki oranı düşmeye devam ediyor ve bu beni çok mutlu ediyor. Çünkü 300.000 varlık hedefimde %50 yatırım+nakit, %35 ev, %15 araba olarak orantılamıştım. Seneye ev alırsam arabanın varlıklardaki oranı ciddi düşüş sağlayacak ancak bu sırada yatırım portföyümü hızla büyütmeye devam etmeliyim.

Geçen ay sonu yaptığım falcılıklar büyük oranda tutmuş. Dolar kurunun çok yükselmemesini ve politika faizinin %18-20 aralığında olmasını beklediğimi söylemiştim. Politika faizinde ufak bir yanılmam olsa da genel olarak başarılı olmuşum. Bu ay da dolar kurunda bir hareketlilik beklemiyorum. Aynı zamanda BİST’te de Temmuz ayındaki gibi bir artış yaşayacağımızı pek düşünmüyorum. En büyük dileğim CDS’imizin 300’lerin altına gelmesi. Çünkü ülkemize eşdeğer ülkelerde CDS’ler 100-150 civarındayken(elbette 200’lerde olan birkaç örnek var) bizim bu kadar yüksek CDS ile yüksek faiz vererek borçlanmamız hiç iyi değil. Aynı zamanda CDS’lerdeki olası bir gerileme ve derecelendirme kuruluşlarının Türkiye için vereceği olumlu bir görüş borsamızda artık 300 dolar barajını kırmamız için çok güzel bir gelişme olacaktır.

Ağustos ayı tatilimin son ayı olacak ve İstanbul’a dönüyor olacağım. Bu yüzden keyifle geçireceğim son ay olacak bir aksilik olmazsa. Bu ay bol bol gezip tozmayı planlıyorum😄 E hak ettim ya. Herkes plaj plaj gezip beachlerde takılırken ben anca günübirlik denizlere gittim, genelde hep yemeğimizi evde yaptık yedik. Biraz da gezelim. Akçay, Ayvalık, Çanakkale ve Muğla planlarımız var. Mazot yükselmeyeydi iyiydi😂

Umarım hepinizin Temmuz ayı güzel geçmiştir ve gelecek Ağustos ayı da hem yatırımlarımızda hem de hayatımızın geri kalanında güzel şeylere vesile olur. Önümüzdeki ayki raporda görüşmek üzere, hoşçakalın!🙋🏻‍♂️

Etiketler:
Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Berna KURT

Hocam merhabalar bana ilham kaynağı oldunuz diye bilirim yolunuz açık olsun ancak Ağustos ayı hisse durumunuzu henuz paylaşmadiniz bende ufak birikimlerle sizin gibi bir sepet yapıp yatırım yapmayı düşünüyorum

Ahmet Koç

Sizi bir yıldır takip ediyorum. Gerçekten çok içten ve samimisiniz, bunu Youtube kanalı açtığınızda sizi dinleyince daha iyi anladım. Kendinizi sürekli geliştiriyorsunuz, gerçekten elinizden her şey geliyor. Çok kısa sürede hem Twitter hem de Youtube’da çok hızlı büyüdünüz. Bence çok daha iyi yerlere geleceksiniz. Başarılar diliyorum, yolunuz açık olsun.

m.aslan

Hem okudum hem de videonuzu izledim gayet akıcı ve faydalı bulduğum bir paylaşım olmuş başarılarınızın devamını bol kazançlarınızın olmasını diliyorum paylaşımınız için teşekker ederiz.

Ümit

Hocam selamlar. Bende kamu personeliyim fakat seyyanen zam kat sayıdan ödendi o yüzden zam 6 aylık dönemlerde zamlar yanısıcak dediler bu doğru mu. Çünkü bende sizin gibi biliyordum

Ümit

İnşallah hocam

Nuray

Keyifle okudum👏🏾 moral motivasyon oluyor bizim için🙏🏾

Ali

İnşallah tez zamanda hedefinize ulasirsiniz yazınız bana bazı konularda ilham oldu sakincasi yoksa fon yatirimi yapmama sebebiniz nedir yada ben mi kaçırdım acaba

13
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x