İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Babil’in En Zengin Adamı – George S. Clason

Babil’in En Zengin Adamı – George S. Clason

    Babil’in En Zengin Adamı adlı roman gerçekten de insanların tasarruf bilincini kazanabilmeleri adına temel oluşturabilecekleri en basit ve en harika kitap. Bu kitabı 2 yıl önce okumuş olsaydım şu an çok daha iyi durumda olurdum. Yine de bu 2 yılı çok da boş geçirmedim. Hala genç olduğum için bu kitabı şu an okuduğum için keşke demek yerine iyi ki diyorum. 
 
 
    Zengin Baba Yoksul baba kitabıyla birlikte bu iki kitabın bütün 3 haneli IQ’ya sahip insanlar tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitabı okuduğumu gören bir öğretmen arkadaşım “Sihir yok ya kitapta, ben de okudum ama boş boş konuşuyor.” dedi. Kendisi 10+ senelik öğretmen ve ne bir arabası ne de evi var. Ayrıca bekar birisi yani bakmakla yükümlü olduğu bir aileye de sahip değil. O işe başladığında yeni başlayan öğretmen 1000 dolar civarı kazanıyorken, ben şu an aylık 500 dolar civarında kazanıyorum. Ailemden bir şey kalmamasına hatta onlara destek olmama rağmen ben birikim yapıyorum. Muhtemelen seneler sonra beni gördüğünde aramızdaki farkı “şansa” bağlayacaktır. Kitabın içinden size külçe altın vermesini beklemeyin. Ama emin olun ki bu kitaptaki bilgiler özümsediğiniz takdirde öldüğünüzde külçe külçe altın miras bırakmanızı sağlayacaktır.
 
    Kitabın tamamını bölüm bölüm özetlemek istemedim çünkü gerçekten herkesin bu kitabı okuması gerektiğini düşünüyorum. Bunun yerine kitaptaki en önemli hap bilgileri paylaşmak istiyorum.
 
-ZAYIF BİR CÜZDANLA İLGİLİ 7 ÇARE
 1. Cüzdanınızı şişmanlatmaya başlayın> Kazandığınız her 10 paradan 9’unu harcayıp 1’ini cüzdanınızda bırakın. Zamanla cüzdanınız şişmanlamaya başlayacaktır.
 2. Harcamalarınızı kontrol edin> “Bazılarınız bana şunu soruyor: “Bir adam nasıl olur da cüzdanındaki para harcamalarına yetmiyorken cüzdandaki paranın onda birini biriktirebilir?” Sokaktaki herkesin geliri aynı değildir ancak sorduğunuzda herkesin cüzdanı oldukça zayıftır. Gerekli harcamalar diye tanımladığımız şeyler, tersine çaba göstermediğimiz sürece gelirimize göre artar. Gerekli harcamalarla arzularınızı karıştırmayın. Her biriniz kazançlarınızın verebileceğinden daha fazlasını arzuluyorsunuz. Bu yüzden kazandığınız paralar arzularınızı karşılamak için kullanılıyor. Buna rağmen hala karşılanmamış arzularınız var. Ben çok zenginim diye bütün arzularımı karşılayabildiğimi mi zannediyorsunuz? Bu yanlış. Zamanım kısıtlı, seyahat edebileceğim yerler kısıtlı, yiyebileceğim şeyler kısıtlı, bir şeyin tadına varabilme kapasitem kısıtlı.  Arzular gerçekleştikçe genişlerler. 
 3. Altınınızı katlayın> Cüzdanınızdaki her kuruşu çalıştırın ve kendi kendilerine üremelerine izin verin. Böylece elde edeceğiniz gelir sürekli olarak cüzdanınıza akar. (Bileşik getiri)
 4. Hazinenizi kayba karşı koruyun> Her altın sahibi parasını kısa sürede hızla altın kazanabileceği imkanlar tarafından baştan çıkarılabilir. İyi bir yatırımın ilk prensibi anaparanın güvende olmasıdır. Eğer anaparanızın  kaybolma ihtimali varsa daha büyük kazanımlarla ilgilenmek bilgece bir davranış değildir. Bilge kişilere fikir danışın. Altını kullanmakla ilgili tecrübeli kişilerin tavsiyelerini alın. Onların bilgeliği, sizlerin güvencesiz yatırım yapmanızı engeller.
 5. Yaşadığınız yeri kâr edeceğiniz bir yatırıma dönüştürün> Kendi evinin sahibi olan kişi birçok iyi şeyden yararlanabilir. Böylece yaşam masraflarını da azaltarak harcamalarını zevklerine, arzularını tatmin etmeye harcayabilir. Kendi alanına sahip olmak kendine güvenini artırarak bütün yaptıklarına daha büyük bir istek ve güçle sarılmanızı sağlar. Bu yüzden herkesin kendisinin ve ailesinin başının üzerindeki çatıya sahip olmaya çalışmasını tavsiye ederim.
 6. Geleceğiniz için gelirinizi garantileyin> Yaşlandığınızdaki ve ailenizin ileriki yıllardaki ihtiyaçları için şimdiden bir gelir yaratmaya bakın.
 7. Kazanma kapasitenizi artırın> Kendi güçlerinizi besleyerek çalışmalı, daha bilge olmalı, daha çok beceri kazanmalı ve kendinize saygı göstermelisiniz. Böylece dikkatle şekillendirmiş olduğunuz arzularınızı gerçekleştirebilmek için gereken özgüveni sağlayabilirsiniz. 
– Kimse şanslı olduğu için zengin olmamıştır. İyi şans, ancak fırsatları kabul ederek cezbedilebilir. Kendilerini iyileştirmek için fırsatları kabul etmeye hevesli olanlar iyi tanrıçaların ilgisini çeker. Harekete geçmek sizi arzuladığınız başarılara götürür. Bu yüzden fırsatlar geldiğinde bunları kaçırmamanız gerekir.
 
ALTININ BEŞ KURALI
 1. Gelirinin en az onda birini kenara koyarak kendi ve ailesinin geleceği için para biriktiren birisine altın memnuniyetle ve katlanarak gelir.
 2. Altın, kendine kâr getiren bir iş bulan bilgi sahibi insan için büyük bir mutlulukla çalışır, sürüdeki hayvanlar gibi hızla çoğalır.(bileşik getiri)
 3. Altın, kendini nasıl kullanacağını bilen kişiler tarafından yönlendirildiğinde dikkatli sahibinin himayesinden asla çıkmaz.
 4. Anlamadığı işlere ya da amaçlara yatırım yapan ya da parayla ilgili uzman kişilerin tavsiyesi bağlamında kullanılmayan altın, sahibinin elinden kayar gider.
 5. İmkansız kazanımlara zorlanan ya da üçkağıtçıların, hilebazların tavsiyeleriyle baştan çıkan, kendi deneyimsizlikleri ve romantik arzularına yatırım yapan kişinin altını ondan kaçar gider.
-Az dikkat(dikkatsizlik) büyük bir pişmanlığa yol açar.
-Yeterli güvenceleri oluşturmadan yaşamımıza devam etme riskini almamalıyız.
 
 
    Kitapta öyküleştirilmiş şekilde çok ama çok güzel bir anlatım var. Toplam 149 sayfalık, bir günde bitirip okuyabileceğiniz bir kitap. Hepinize okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. 
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Kiyosaki

Parayı kazanmak kadar onu doğru yönetmek de önemli. Romanla pek aram yok ama ilk fırsatta okumaya çalışacağım. Eline sağlık hocam

Zengin Muallim

Teşekkür ederim 🙂

Kesinlikle katılıyorum, parayı yönetemedikten sonra romanda bahsettiği gibi az kazanan da çok kazanan da elindekinin tamamını harcar ve bir servet sahibi olamaz. Benim okuduklarım içinde beni en çok etkileyen kitap oldu, okumanızı tavsiye ediyorum.

Zengin Muallim

Haklısınız, daha önce bir yerde okumuştum "zor olan kolayı yapmaktır." diye bir söz söylüyordu. Gerçekten hep zor olanın peşinde insanlar.

lionel

Aslında bakınca çok basit görünen şeyleri söylüyor ama bunları yapıp başarısız olacağını düşünmüyorum hiçkimsenin. Her şeyin zor olanını ve olumsuz yanını düşünüyoruz.

4
0
Gönderi hakkındaki düşünceleriniz için lütfen yorum yapın.x